Největší švýcarská banka UBS zaplatí 31,5 miliardy korun kvůli pokutám. Urovná tak obvinění z podvodu

Největší švýcarská banka UBS a její americké dceřiné společnosti se dohodly, že ve Spojených státech zaplatí na pokutách celkem 1,43 miliardy dolarů (zhruba 31,5 miliardy korun). Urovnají tak obvinění z podvodu při prodeji hypotečních cenných papírů. Oznámilo to v pondělí americké ministerstvo spravedlnosti v tiskové zprávě.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Banka UBS - logo

Největší švýcarská banka UBS a její americké dceřiné společnosti se dohodly, že ve Spojených státech zaplatí na pokutách celkem 1,43 miliardy dolarů (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

UBS patří mezi řadu finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009.

V pondělní tiskové zprávě USB dosažení dohody o urovnání obvinění potvrdila. Upozornila, že na zaplacení pokut si již dříve vytvořila dostatečné finanční rezervy.

Švýcarsko zahájilo vyšetřování převzetí banky Credit Suisse, prověřuje možné porušení trestního práva

Číst článek

Ministerstvo již dříve podobné dohody uzavřelo s řadou dalších předních bankovních společností. Německá bankovní jednička Deutsche Bank se v roce 2016 například dohodla, že za urovnání obvinění spojených s prodejem hypotečních cenných papírů zaplatí 7,2 miliardy dolarů.

Dohody o urovnání ministerstvo sjednalo také s dalšími bankami, včetně firem Bank of America, Barclays, Citigroup, Credit Suisse, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan a Morgan Stanley.

V pondělní zprávě ministerstvo uvedlo, že dohoda s UBS představuje konec poslední kauzy, kterou iniciovala jeho pracovní skupina pro vyšetřování praktik při prodeji hypotečních cenných papírů, jež vedly k finanční krizi. Dodalo, že banky mu již kvůli těmto praktikám zaplatily celkově přes 36 miliard dolarů (zhruba 800 miliard Kč).

Kybernetičtí experti upozorňují na podvodné hovory. Útočníci používají reálná jména zaměstnanců NÚKIB

Číst článek

Firmu UBS ministerstvo spravedlnosti zažalovalo v roce 2018. Americká vláda tehdy uvedla, že banka v letech 2006 a 2007 poskytovala investorům zavádějící informace o kvalitě hypotečních úvěrů, na kterých byly nabízené cenné papíry založeny.

„V důsledku finanční krize řada lidí po celé zemi zažila finanční kolaps a emoční újmu. Ještě téměř 15 let poté se z toho mnozí zotavují,“ uvedla v pondělní zprávě advokátka ministerstva Vanita Guptaová.

„Tato dohoda o urovnání demonstruje, že náš úřad zůstává odhodlán pohnat k zodpovědnosti ty, kteří porušují zákony a podkopávají blahobyt amerických rodin,“ dodala. Podle státního zástupce Ryana Buchanana sehrály praktiky UBS významnou roli při vzniku finanční krize, která poškodila miliony Američanů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme