Výroba elektřiny z jádra bude letos v Česku rekordní
Výroba elektřiny v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany bude letos pravděpodobně rekordní. Temelín loňský rekord překonal podle energetické společnosti ČEZ v pondělí, u Dukovan se překročení dosud nejlepšího výsledku očekává v závěru roku.
Podle ředitele výroby ČEZ Vladimíra Hlavinky padá rekord díky důsledné práci lidí zaměstnaných v jaderném průmyslu a realizací dvou programů:
„V roce 2007 jsme vyhlásili program Bezpečně 15 Temelín a Bezpečně 16 Dukovany a nyní sklízíme jejich výsledky.“
Rekordní množství vyrobené energie v jaderných elektrárnách uvolňuje ruce ČEZu ve spolupráci s uhelnými zařízeními, na které se nemusí tolik spoléhat.
O budoucnosti jaderných elektráren mluvili v Ozvěnách dne Radiožurnálu ředitel výroby společnosti ČEZ Vladimír Hlavinka a energetický expert ze sdružení pro záchranu prostředí Calla Edvard Sequens
„Já doufám, že nějaké zdroje odepne, ale zatím se tak neděje. Zatím navyšuje výrobu, co může a co může vyvést, vyveze,“ říká energetický expert ze sdružení pro záchranu prostředí Calla Edvard Sequens.
Podle Hlavinky je nutné stavět nové bloky elektrárny Temelín, protože v budoucnu bude potřeba nahradit právě uhelné elektrárny:
„Jaderné elektrárny vyrábějí stále více energie, nicméně vzhledem k tomu, jak jsou projektované a jaké maximální výroby mohou dosáhnout, už teď se pohybují na maximálním výkonu, nejsou schopny nahradit budoucnost, kdy nám budou dožívat uhelné zdroje.“
Je nutné rozšiřovat Temelín?
Podle Sequense rozšiřování Temelína není nutné:
„Tady nehrozí nedostatek elektřiny ani v nejbližších 20 letech. Máme i jiné možnosti. A hlavně bude problém s cenou. Dostavba bude extrémně drahá záležitost.“
Dostavba Temelína by měla stát až 300 miliard korun. Tyto investice by se podle Sequense měly vložit do jiných zdrojů, například do snižování spotřeby a decentralizovaných obnovitelných zdrojů energie.
„Jsou tady i jiné projekty plynových elektráren a obnovitelných zdrojů, které budou pokrývat spotřebu. Česko má obrovské možnosti na straně spotřeby. My jsme jeden z nejzanedbanějších energetických trhů ve střední Evropě, co se týká energetické náročnosti. Tady jsou ty možnosti opravu enormní,“ je přesvědčen Sequens.
Energetická společnost přesto směřuje k tomu, aby postupovala podle plánu a Temelín rozšířila. „Jisté to bude, až nám valná hromada schválí podepsaný kontrakt,“ vysvětluje Hlavinka.
ČEZ zdraží o 5 procent
ČEZ chystá v příštím roce zdražit elektřinu domácnostem až o pět procent. Za zvýšení podle Hlavinky mohou poplatky, které jsou mimo působnost ČEZu: „To jsou poplatky, které jsou stanovovány na podporu obnovitelných zdrojů.“
Doplatek na obnovitelné zdroje je podle Sequense daný tím, že Topolánkova vláda nereagovala na snižující se ceny investic do fotovoltaiky.
„Je tady vysoká platba, která jde distributorům elektřiny, se kterou zatím Energetický regulační úřad nedovedl zatočit, teprve o tom uvažuje. Také se nemluví o tom, že silová cena elektřiny klesá a dlouhodobě je stabilní díky obnovitelným zdrojům energií, kterou dodávají hlavně naši západní sousedé,“ dodává Sequens.
O ceně elektřiny mluvil ve Světě o jedné analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka
Cena elektřiny je podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky závislá na burzovních cenách. Výroba v českých jaderných elektrárnách ji zásadním způsobem neovlivňuje.
„Větším přínosem pro zákazníka je spíše stabilita dodávek elektřiny. Jaderné zdroje jsou spolehlivé, až na nějaké nutné odstávky jsou v provozu 24 hodin denně a přispívají tak k celkové spolehlivosti dodávek elektřiny,“ říká Hatlapatka.
Tuzemské elektrárny běží přibližně na 87 % své kapacity. Nejlepší elektrárny ve světě dosahují přibližně 90% využití.
O dostavbu dvou jaderných bloků Temelína se ucházejí tři firmy.
Jedním z uchazečů o zakázku je americko-japonská společnost Westinghouse, kterou v Praze podpořila ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová. Dalším uchazečem je česko-ruské konsorcium MIR.1200 a francouzská Area, která byla ze soutěže vyřazena, ale odvolala se.