Za protizákonně vytěžené uhlí nehrozí firmě ČEZ pokuta
Státní firmě ČEZ nehrozí pokuta za několik desítek tisíc tun protizákonně vytěženého hnědého uhlí. Radiožurnálu to řekla Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí. Uhlí vytěžila v lomu Libouš západ společnost Severočeské doly, která patří ČEZu, aniž by provedla takzvané posouzení vlivu těžby na životní prostředí. Doly to ale popírají, prý platné povolení mají. Na kauzu upozornily Hospodářské noviny.
Mezi Severočeskými doly a ministerstvem životního prostředí se rozhořel ostrý spor. Úředníci si stojí za tím, že platnost původního povolení vypršela v roce 2005 a nové se vztahuje jen na tři připravované lokality, a ne na ty, kde se těží. Jde o proces označovaný zkratkou EIA. Za nelegální těžbu nese podle ministerstva odpovědnost státní báňská správa.
Pokračuje mluvčí ministerstva Jarmila Krepsová. "Pokud jsou ta území rozšířená a jiná, tak podle našeho názoru to posouzení vlivu těžby mělo být zpracované také. Názor Českého báňského úřadu je zřejmě poněkud jiný."
Vladimír Budínský ze Severočeských dolů tvrdí, že všechno je v naprostém pořádku. "V žádném případě Severočeské doly netěží nezákonně. Těžba uhlí probíhá vždycky na základě povolení k hornické činnosti a my máme platné povolení k hornické činnosti na celé území Dolu Nástup Tušimice."
Na údajně nezákonný postup veřejně upozornila na valné hromadě ČEZu jeho akcionářka Věra Ježková, která dříve pro doly pracovala. Podle právníků ministerstva pokuta dolům nehrozí - prý to neumožňuje správní řád.
Náměstek předsedy Českého báňského úřadu Dušan Havel Radiožurnálu řekl, že celou záležitost považuje za závažnou. Další podrobnosti ale nechtěl komentovat, protože si podle svých slov musí nejprve prostudovat všechny podklady.