Před 90 lety se narodil legendární fotbalista Puskás. Góly dával na obou stranách železné opony

V neděli 2. dubna by oslavila devadesáté narozeniny jedna z nejvýznamnějších postav světového fotbalu. Ferenc Puskás zemřel v roce 2006 a zanechal po sobě krásný fotbalový i napínavý životní příběh Maďara a později španělského reprezentanta, který udivoval svým střeleckým uměním na obou stranách železné opony.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ferenc Puskás

Ferenc Puskás | Foto: commons.wikimedia.org

Hlasivky rozhlasových komentátorů zaměstnával kanonýr se zabijáckou levačkou vytrvale. Jako jediný fotbalista v historii dokázal dát dva hattricky ve finále Poháru mistrů, tedy dnešní Ligy mistrů.

Povedlo se mu to v dresu Realu Madrid, který se Puskáse ujal v 31 letech po dvouletém distancu za to, že se po maďarském povstání v roce 1956 odmítl vrátit do své vlasti i do kádru Honvédu Budapešť.

Za Real hrál až do 39 let, kdežto časy reprezentační slávy už se nevrátily. S maďarským týmem snů v roce 1952 vyhrál olympijský turnaj a o dva roky později se stal vicemistrem světa. Jenže tehdy Maďaři platili za nepřemožitelný tým, a tak stříbrné medaile byly spíš neúspěchem, který jde i na vrub Ference Puskáse.

Přehrát

00:00 / 00:00

V neděli 2. dubna 2017 by devadesáté narozeniny oslavil legendární fotbalista Ferenc Puskás

Ten sice dal ve finále proti Západním Němcům vedoucí gól, ale do utkání nastoupil se zraněným kotníkem, což někteří považují za jednu z největších chyb ve fotbalových dějinách.

„Asi si to nechtěl nechat ujít, takže nastoupil a byl tam jen do počtu. Tenkrát se ještě nesmělo střídat, takže to odchodil a Němci jim dali,“ pamatoval si i 60 let poté legendární český fotbalista Josef Masopust.

Naopak k nejsvětlejším momentům Puskásovy reprezentační kariéry byly jeho dvě branky při památném vítězství Maďarů 6:3 ve Wembley nad Angličany.

„Angličtí králové doma neprohráli 90 let. My jsme je však porazili v poměru 6:3. A já jsem dal takový gól, jako možná nikdo,“ prohlásil Puskás.

Do své staré vlasti se Puskás ze Španělska nakonec vrátil, a také tam zemřel. Po smrti v roce 2006 mu Maďaři vystrojili státní pohřeb, dnes už má v Budapešti svoji ulici a obří multifunkční Népstadion nese jeho jméno.

Teď ho zrovna v Budapešti rekonstruují, aby mohl hostit zápasy fotbalového Eura 2020. Podle Ference Puskáse, který by dnes oslavil devadesátiny, se navíc jmenuje třeba i anketa Mezinárodní fotbalové federace FIFA o nejkrásnější gól roku.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme