‚Větší strach máme z Trumpa než z mrazíků.‘ Cla budou mít výrazný dopad i na francouzské vinaře
Místo Titaniku bárka s pádly. Tak francouzští vinaři komentují nová 20 procentní cla na dovoz do Spojených států. Americký prezident Donald Trump jim totiž původně hrozil tarify ve výši 200 procent. Francouzská federace vývozců vína přesto vyčíslila možné ztráty na víc než 20 miliard korun.
Jean Manciat na své vinici na okraji Burgundska, nedaleko městečka Macon, pěstuje hlavně odrůdu Chardonnay. Rostliny už začínají pomalu pučet a objevují se první lístečky. Letos má Jean však větší strach z politiky a z cel než z mrazíků.
„Teď jsme v kritickém období. Rostliny jsou velmi citlivé. Měli jsme zatím štěstí, že bylo sucho. Za takových podmínek bychom zvládli i teploty kolem minus jedné, minus dvou stupňů. Větší strach máme z Trumpa než z mrazíků,“ popisuje francouzský vinař.
Jean Manciat ve středu bedlivě sledoval, jak vysoká cla Trump vytáhne z rukávu. Dvacet procent je ve srovnání s původní hrozbou 200 procentních cel výrazně lepší výsledek.
„Je to jako kdyby nás Trump zval na cestu Titanikem nebo nám místo toho dal bárku s pádly,“ komentuje situaci Manciat.
Francouzští vinaři tedy od Trumpa dostali bárku s pádly. Doplout s ní a se zbožím do Spojených států a prodat ho tam ale bude za takových podmínek velmi náročné. Francouzské víno totiž bude kvůli novým clům výrazně dražší a bude hůře konkurovat značkám z Argentiny nebo z Chille.
Jean ročně vyprodukuje 40 tisíc lahví, třetinu z toho vyváží právě do Spojených států. Zásobuje hlavně restaurace a sklepníky na americkém východním pobřeží.
„Je to můj první exportní trh. Pak vyvážím taky do Číny nebo Jižní Koreje. Spojené státy jsou pro nás věrným trhem, na kterém nám záleží,“ říká vinař.
Jean kvůli hrozbě amerických cel nechával část loňské produkce delší dobu ve vysokých nerezových kádích. Nevěděl totiž, jestli bude moct víno stočit do lahví na export nebo do menších kontejnerů, takzvaných bag in boxů určených spíš pro domácí trh. Na cla se se svými americkými dovozci připravoval delší dobu.
„Koncem loňského roku si američtí nákupčí dělali větší zásoby. Pokračovalo to ještě v lednu a v únoru. Jinak jsme se nijak zvlášť nepřipravovali. Už jednou jsme Trumpova cla zažili a nebyla to katastrofa,“ vzpomíná Jean na rok 2019.
Tentokrát ale Trump zavádí cla už na začátku svého prezidentského období, takže s nimi vinaři budou muset žít delší dobu. Jean i proto hledá další exportní trhy, rozhlíží se i v Evropě, třeba po severských zemích.
Alternativy ale hledají i další vinaři. Navíc, jak přiznává Jean, nikdo neví, s čím americký prezident přijde zítra.