ATACMS nad Ruskem – a ty druhé rakety
Ukrajina už používá americké střely ATACMS, ale i podobné britské Storm Shadows v hloubi Ruska. Podle ukrajinského ministerstva obrany šlo o útok na muniční sklad v Brjanské oblasti.
Je to důležitý zlom a následoval pár desítek hodin poté, co dosluhující americký prezident Joe Biden přišel s tím, že Ukrajinou dlouho požadovaný krok už nehodlá dál blokovat.
Původně se hodně mluvilo o tom, že vše rozhodly výsledky amerických voleb, ale docela pravděpodobný se zdá také argument, že Biden chtěl tímto gestem znesnadnit svému nástupci Donaldu Trumpovi případné omezení, či dokonce zastavení americké vojenské pomoci Ukrajině.
Ta je ze všech západních zemí největší, a tedy pro další vývoj války zásadní. Je tu však také jeden argument zcela pragmatický: Západ včetně Američanů se obával překročit okupantským Ruskem vytyčené „červené linie“, jenže se ukázalo, že ukrajinská armáda se podobného překročení dopustila už nejméně patnáctkrát a zřejmě by v tom tak jako tak pokračovala, když už uvedené zbraně s třísetkilometrovým doletem k dispozici má a právě ukončené omezení pro ni příslovečně znamenalo, že musela bojovat s jednou rukou uvázanou za zády.
Střela Orešnik
O tom, že útok byl vážný a úspěšný, svědčí jistě i fakt, že ruská strana nejdřív prohlašovala, že její protivzdušná obrana pět ze šesti ATACMS sestřelila a ten poslední poškodila. Právě jeho trosky měly posléze vyvolat požár ve vojenském objektu.
Gubernátor postižené Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz na Telegram kanálu dokonce tvrdil, že „škody ani oběti na životech tento útok nezpůsobil“. O několik hodin později ovšem ukrajinský raketový přepad připustil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, který vše uzavřel formulací vskutku šalamounskou: „Přijdeme s adekvátní myslitelnou odvetou.“
Raketa Orešnik je pro Putina nástroj propagandy. Rusko nemá kapacity na sériovou výrobu, říká Macko
Číst článek
A odveta během dnů opravdu přišla: Ve čtvrtek ukrajinské Dnipro zasáhla ruská raketa středního doletu, o které sám Putin mluví jako o střele Orešnik, jejíž zkoušky v boji prý budou pokračovat. Má dosahovat až desetinásobné rychlosti zvuku a může nést několik jaderných náloží.
To se ve zmíněném případě naštěstí nestalo a zásahy, zdá se, nebyly příliš přesné – právě proto, že tato střela je především nosičem jaderných náloží, kde na přesnosti z pochopitelných důvodů tolik nezáleží.
Podle velitele ruských strategických raketových vojsk Sergeje Karakajeva může raketa Orešnik zasáhnout jakýkoli cíl kdekoli v Evropě. Mimochodem – v tomto týdnu se ozval názor, že současná Evropa hodně připomíná situaci před druhou světovou válkou. Což je věru ožehavé srovnání.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Západ není připravený na vleklou válku. Chce žít ve svém teplíčku, vzkazuje Zalužnyj
Libor Dvořák
Tato hymna není pro vás. Nad Tatrou se opět blýská
Kamila Pešeková
Žijeme v době změny. Zaniknou statisíce pracovních míst, ale učitelů bude pořád málo
Martin Fendrych
Zatím nejvážnější předvolební vzkaz. Stanjura říká hnutí ANO ‚ne‘
Lukáš Jelínek