Atentát na Roberta Fica ukazuje, jak nebezpečné je budit nenávist a nenávist zaměňovat za kritiku

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica ukazuje, kam vede dlouho živená nenávist – k tragédii. A k ještě hlubšímu rozdělení společnosti. Zároveň ukazuje, jak dnes slova ztrácejí své původní významy a jak je to nebezpečné.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Robert Fico (Směr) zdraví místní obyvatele při příjezdu na zasedání vlády v Handlové

Premiér Robert Fico (Směr) zdraví místní obyvatele při příjezdu na zasedání vlády v Handlové | Zdroj: Profimedia

Příklad. Ľuboš Blaha, místopředseda slovenské sněmovny a místopředseda Ficovy strany Smer řekl na tiskovce po atentátu toto:

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Fendrych: Atentát na Roberta Fica ukazuje, jak nebezpečné je budit nenávist a nenávist zaměňovat za kritiku

„Zlost, hněv, nenávist, to je výsledek vaší činnosti – progresivistů, celé opozice, liberálních médií. Kvůli vaší nenávisti bojuje o život. Léta jste živili strašidelnou nenávist. Vinu, kterou nesou progresivisté, všechna liberální média, nikdy nesmyjí.“

Slovo nenávist použil Blaha, tedy člověk, který v květnu před dvěma roky v Nitře na mítinku burcoval dav, aby řval, že je slovenská prezidentka Zuzana Čaputová „americká ku...“, to slovo zde nemohu vyslovit. Fico tam stál taky, Fico se toho tehdy aktivně účastnil.

V zájmu části slovenské vlády je držet obecenstvo po atentátu trochu v napětí, myslí si sociolog Želinský

Číst článek

Jak je to tedy s nenávistí? Jakou nenávist myslí Ľuboš Blaha? Mluví o kritice, kritiku zaměňuje s nenávistí.

Nezávislá slovenská média jsou kritická k vládě, k Blahovi, Ficovi, Robertu Kaliňákovi, Andreji Dankovi a dalším. Kritiku ale nelze prohlašovat za nenávist. Naopak nepochybně nenávistné bylo řvát s davem sprosté urážky na adresu Zuzany Čaputové.

Když prohlásíte kritiku sebe sama, své politiky za nenávist, jste na cestě k diktatuře, na cestě k nesvobodě. Je to dost podobné, jako když hlásáte mír, ale váš mír je ve skutečnosti podporou agresora. Třeba tím, že byste bránící se zemi přestali dodávat zbraně.

Slovenský atentát jako varování

U nás zatím společnost není tak drsně rozdělená jako na Slovensku. Ale někteří politici na tom usilovně pracují. Místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy Ludvík Šulda na facebooku zveřejnil tyto věty.

Reakce po atentátu na Fica nás šokovaly. Bylo to horší než při prezidentských volbách, říká expert

Číst článek

„Atentát na R. Fica je důsledkem nenávistné atmosféry, kterou rozpoutala poražená slovenská opozice, ale nepřímo také protislovenských kroků současné vlády P. Fialy. Odsuzuji veškeré politické násilí, jakož i radikalizaci veřejnosti, kterou často svými výroky způsobují politici i mainstreamová média,“ stojí tam.

Přesně stejná záměna nenávisti za kritiku jako na Slovensku, navíc od komunisty. Strašné.

Čeští politici by měli brát slovenský atentát jako varování, jako výzvu, aby přestali probouzet zášť a nenávist. Aby kupříkladu přestali vykládat, že „vláda okradla důchodce“, protože takové lživé tvrzení nenávist vyvolává.

Ale úplně stejně by se politici měli zdržet třeba toho, že budou svým soupeřům malovat na tváře ruské vlaječky a psát k tomu „Rusko, pro tebe všecko“. I tohle přece vyvolává nevraživost a nenávist. Stejně tak nebezpečné je neustále útočit na nezávislá média.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Martin Fendrych Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme