BBL – Blairova britská liga

Tony Blair zůstává velmi výraznou postavou britského veřejného života. Poslední dobou se bývalý ministerský předseda začal znovu hodně angažovat a objevuje se často na televizní obrazovce a rozhlasovém éteru. Doby, kdy měly jeho návrhy šanci uspět a lidé je brali s úctou a respektem, jsou ale tytam.

Komentář Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý britský premiér Tony Blair

Bývalý britský premiér Tony Blair | Zdroj: Reuters

Mám silný dojem hraničící s jistotou, že Tony Blair, někdejší dlouholetý nájemník v londýnské Downing Street číslo 10, neví, co s volným časem. V posledních týdnech a měsících přichází s nejrůznějšími návrhy a požadavky, kterých se ostrovní média logicky chytnou, vždyť jde o bývalého ministerského předsedu.

V Londýně se pochodovalo proti brexitu, protestu se zúčastnilo 50 tisíc lidí

Číst článek

Blair se stal samozvaným lídrem odpůrců brexitu, z čehož asi dotyčný tábor označovaný výrazy „remainers“ nebo „remoaners“ nemá úplně radost. I když děsivé memento irácké války už přece jen poněkud vyprchalo, Tony Blair zůstává o parník nejtoxičtější postavou britské politiky, potažmo veřejného života. V jeho podání se podpora jakéhokoli bohulibého snažení a iniciativy stává de facto „polibkem smrti“.

Řada Britů by Blaira kvůli iráckému dobrodružství ráda viděla na lavici obžalovaných. Vím minimálně o dvou případech, kdy se obyčejní civilisté, včetně číšníka v londýnské restauraci, pokusili o občanské zatčení Tonyho Blaira. Lidé kolem současného předsedy Labour Party Jeremyho Corbyna mluví o Blairovi s větším opovržením než o soudobých autoritářských vůdcích kdekoli ve světě.

Blair přišel s radikálním a obsahově nikoli nezajímavým návrhem na reformu, myšleno zpřísnění unijních pravidel pro volný pohyb osob, včetně omezení možnosti čerpat dávky a v případě prudkého nárůstu počtu imigrantů zatáhnout za tzv. záchrannou brzdu. Někdejší britský premiér si myslí, že kdyby se Evropská unie k něčemu podobnému zavázala, Spojené království by teoreticky mohlo zůstat v Evropské unii. Kdyby se pod takový návrh podepsal Jeremy Corbyn, bylo by třeba tento plán brát i s ohledem na labouristické náhlé procitnutí ohledně brexitu zatraceně vážně. Blairovo autorství ale tuto možnost silně degraduje.

Loučení s Londýnem

Číst článek

Coby fotbalový fanoušek jsem se od plic zasmál taky dalšímu z bezedné studnice Blairových výtvorů, a sice jeho neuskutečněné vizi společné britské fotbalové ligy, kterou duchovní otec New Labour připomněl v rozhovoru pro skotskou BBC. Podle Tonyho Blaira se svého času neudělalo dost pro to udržet kulturní a společenskou blízkost Angličanů a Skotů, kteří se v posledních letech od sebe skutečně povážlivě vzdalují.

Neshody čelných politiků možná ani dostatečně neodrážejí skutečnost, jakou na sebe Skotové a Angličané mají navzájem pifku. I v tomto kontextu je představa, kterak se policie snaží marně udržet pořádek na ligovém zápase takového Celticu proti Manchesteru United, poměrně zábavná. Nemluvě o tom, že čistě sportovně je společná liga skotských a anglických týmů úplně nesmyslná. Každopádně příští návrh Tonyho Blaira očekávám z oblasti vědy a techniky…          

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme