Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Chudoba Čechy neohrožuje, špatná data a neřešení problémů ale ano

Evropský statistický úřad vydal každoroční zprávu o životních podmínkách – a jako každý rok z ní vyplynulo, že Češi jsou chudobou nebo sociálním vyloučením ohrožení nejméně v Evropě. Dokonce míň než obyvatelé skandinávských členských států EU nebo Německa.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdražování

Zdražování | Zdroj: Shutterstock

Zprávou se okamžitě pochlubil na sociální síti X jinak neviditelný ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek, který neopomněl zdůraznit, že vláda dělá zodpovědnou politiku a řeči opozice o spálené zemi jsou – jeho slovy – „lež jako věž“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Julie Hrstková: Chudoba Čechy neohrožuje, špatná data a neřešení problémů ale ano

Odpověď přišla okamžitě – stejně jako každý rok je problémem metodika Eurostatu, která chudobu definuje jako stav, kdy se člověk dostane se svými příjmy pod 60 procent mediánového příjmu v zemi.

Jak dlouhodobě upozorňuje Daniel Prokop z PAQ Research, bráno touto metrikou bylo v Česku nejméně chudých za socialismu, protože mediánový příjem byl tak nízký, že bylo poměrně obtížné dostat se pod něj.

I bez zkreslení metodikou Eurostatu na tom není Česká republika vůbec špatně, nicméně její obyvatelé na tom v průměru rozhodně nejsou lépe než obyvatelé Skandinávie, Švýcarska, Německa či Lucemburska, přestože Eurostat tvrdí opak.

Faktem rovněž je, že Češi dostali ránu v podobě inflace v letech 2021 až 2023, která srazila jejich reálné příjmy. I přes růst mezd, který překonal inflaci, je jejich reálná úroveň zhruba na hladině konce roku 2018. A ve srovnání s posledním čtvrtletím před pandemií, tedy na konci roku 2019, byla v posledním čtvrtletí loňského roku stále nižší o necelá čtyři procenta.

STEM: ANO mírně oslabilo, SPD mírně posílilo. Oslabují Starostové, Motoristé vypadli ze Sněmovny

Číst článek

Každoroční debaty na téma co je a není chudoba, dostávají v letošním volebním roce další rozměr. Tím není míněná kampaň, kde opozice vcelku jednoduše ukazuje to či ono zboží s popiskem, o kolik bylo za „jejich“ vlády levnější.

Čísla sice nelžou, nicméně pokud by koalice měla dobrého PR agenta, může se vytasit s podobnou kampaní, kde si vybere konkrétní profese, kde podobným způsobem, tedy o desítky procent, za stejné období rostla mzda.

Problémy s bydlením?

Problém je v dlouhodobém neřešení věcí, které možná netrápí všechny voliče, nicméně přispívají nejen k blbé náladě, ale i ke zpomalení celé ekonomiky.

Typickým příkladem je permanentní zhoršování dostupnosti bydlení. V zemi, kde zhruba 80 procent obyvatel bydlí ve vlastním, ovšem toto téma bylo politiky velmi dlouho podceňované.

Aktuální kampaň na téma „postavíme tisíce bytů“ je tak v situaci, kdy daňový režim extrémně nahrává vlastníkům nevěrohodná. A v mezidobí, kdy se politici kasají, kolik miliard z Evropy vytáhli, aby postavili dostupné bydlení, ceny bytů stouply skoro o 20 procent.

Levná pracovní síla

Dalším příkladem jsou mzdy. Česká republika je dlouhodobě brána jako země, která láká zahraniční kapitál na levnou pracovní sílu.

26:21

Lidé ztrácí víru v budoucnost. Dvě třetiny Čechů nevěří, že se děti budou mít líp, varuje politolog

Číst článek

Za necelých 30 let od spuštění systému investičních pobídek žádnou vládu „nenapadlo“, že by bylo možné lákat kapitál na vzdělanou, i když ne zrovna nejlevnější pracovní sílu. Realitou jsou tak nízké mzdy. A přidává se k tomu i veřejný sektor, kde platové tabulky dokonce počítají s odměnou, která je pod úrovní minimální mzdy.

Česká republika patří dlouhodobě k zemím, které vycházejí jako nejlepší místo k žití, a to dokonce na světě. Dostupné zdravotnictví, školství a vysoká míra bezpečnosti jsou benefity, které často zastírá mlha vysoké majetkové nerovnosti a nízkých příjmů.

Obojí je přitom realitou, kterou je dobré vidět. Právě proto, že zkreslená čísla přispívají ke špatné náladě a neřešení problémů především s bydlením, se mohou pekelně vymstít.

Autorka je komentátorka Hospodářských novin

Julie Hrstková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme