Volkswagen varoval, že poprvé v 87leté historii společnosti uzavře továrny na německém území, a politici zatím řešení uprostřed rostoucí frustrace zaměstnanců a hrozby masových stávek nenašli.
rakticky v hlavním městě neexistuje nikdo, kdo by neměl vůz a to včetně nemluvňat. O tom, že počet aut výrazně překračuje počet parkovacích míst, nepochybuje nikdo.
Pokud dojde ke změnám v systému důchodového pojištění, které poněkud zmatečně a za mnoha probíhajících změn plánuje vláda Petra Fialy, systém bude udržitelnější z hlediska rozpočtu. Nic víc, nic míň.
Vezměme si třeba penzijní reformu. V roce 2011 prosadil tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) penzijní reformu, která mimo jiné počítala s nekonečným navyšováním věku.
Kdo nepije, rozbíjí rodinu. A kdo chce víc zdanit alkohol – nebo nedejbože omezit jeho prodej –, rozbíjí rovnou celou společnost. Tak se dají ve zkratce shrnout reakce na zavedení regulace alkoholu.
Pokud se ministru Vlastimilu Válkovi podaří prosadit všechny změny, které navrhuje, půjde o největší změny v přístupu ke zdravotním službám za mnoho let.
Výplata v eurech by musela být dobrovolná, zaměstnance by k ní nikdo nesměl nutit. V pohraničí, kde řada lidí jezdí běžně nakupovat do zahraničí, by šlo určitě o vítanou novinku.
Už teď se ukazuje, že problémem není pouze nedostatek toho či onoho, ale neodpovídající rozdělení, a to jak podle profesí a zaměření, tak i podle geografického umístění.
Jestliže v době nízkých úrokových sazeb se staly nemovitosti útočištěm investorů, teď jsou hlavními kupujícími ti, kteří potřebují vyřešit bytový problém. A nemají neomezené peníze.
Lidovecká představa o tom, kterak ženy dokáží bravurně skloubit rodinný a pracovní život, jen potvrdila, že se katolická strana nesrovnala s tím, že život nevypadá jako kdesi na blízkém východě.
I když všichni varují, že na levné peníze si ještě počkáme, pokles sazeb možná už na posledním letošním zasedání centrální banky je velmi pravděpodobný.
Dlouhodobě po zavedení eura volá byznys. V Česku jako otevřené, průmyslové zemi, jejíž bohatství je založeno mimo jiné na exportu výrobků do eurozóny, nedává lpění na koruně smysl.
„Aktuální reforma možná není ideální, nicméně v současné situaci je jediná možná. Krach poslední důchodové reformy odradí ještě nejednu vládu od skutečných reforem,“ míní komentátorka Julie Hrstková.
Všechny prognózy se shodují v tom, že letos na tom ekonomika bude hůře, než byla očekávání, s nimiž jsme do tohoto roku vstupovali, nicméně příští rok už zase bude dobře.
Česko nemá co nového nabídnout – infrastruktura je stále mizerná a trh práce vyčerpaný. Přechod na vzdělanostní ekonomiku, o které politici i ekonomové tak rádi hovořili, se vytratil do ztracena.
Balíček vzhledem k tomu, že se na něm muselo shodnout všech pět stran koalice, nutně připomíná dort pejska a kočičky. Je v něm všechno, o čem kdy kdo slyšel a současně nic zásadního.
V srpnu došlo ke zhoršení vývoje v českém maloobchodu, obchodníci jsou na tom opět nejhůř v Evropské unii, maloobchodní tržby zklamaly, meziroční propad zesílil.
Na první pohled to vypadalo jako pohádka. Stát škrtne zlé dotace a český rozpočet se dostane do kondice. Nejvíc chtěla vláda škrtat v dotacích na energii.
Česká koruna začíná být skoro stejně výhodná, jako to, že má naše ekonomika specifický trh, kvůli kterému většina spoluobčanů zjistila, že je levnější si nakoupit kdekoliv jinde v zahraničí.