Swifties? Noční můra republikánů. Zpěvačka se kvůli podpoře Harrisové stala terčem online útoků

Kamala Harrisová posílila svou voličskou základnu o armádu tzv. Swifties, tedy o fanoušky populární zpěvačky Taylor Swift. O tuto podporu evidentně stál i Donald Trump. Ví totiž, že tato obrovská skupina Američanů je zpěvačce neuvěřitelně oddaná a pro svůj idol udělá vše možné. Třeba to, že se na podnět Taylor Swift začne registrovat k volbám. Trumpa musí znervózňovat představa, že by se Swifties mohli mobilizovat.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohoslužba s hudbou Taylor Swift se má zabývat jejím přístupem ke vztahu popmusic a politiky

Swifties? Noční můra republikánů | Zdroj: Profimedia

Taylor Swift se mezitím stala nepřítelem č. 1 americké krajní pravice, která si zpěvačku kdysi vybrala za symbol bělošské nadřazenosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eduard Freisler: Swifties a Taylor Swift

Byla to jejich árijská bohyně, jak například kdysi napsal Andrew Angling, zakladatel webové stránky Daily Stormer, která šíří tuto rasovou teorii. Odkazoval na její vzhled, nordickou krev a ty pravé konzervativní, vlastenecké hodnoty. 

Taylor Swift se dlouho politicky a sociálně neangažovala, v posledních letech se ale začala stavět za hnutí jako Black Lives Matters, za komunitu LGBTQ či za reproduktivní práva. A začala podporovat demokratické politiky.

Republikáni nechutně zuří

Její veřejná podpora Harrisové zřejmě v kruzích extrémní pravice vyvolala zuřivý hněv, ostatně – už z kraje roku se tam mluvilo o tom, že pokud vyzve k volbě Joea Bidena, bude ji čekat „svatá válka“. Ta se zatím projevuje jen šílenými konspiračními teoriemi, nechutnými videi a fotografiemi vygenerovanými AI technologií a jedovatými často vulgárními komentáři. Není to hezká podívaná.

Republikánské křídlo napojené na Donalda Trumpa tuto špinavou kampaň zčásti převzalo. 

Taylor Swift svůj příspěvek na svém instagramovém účtu, kde ohlásila svou podporu Kamaly Harrisové, podepsala jako bezdětná kočičí žena. Tak totiž před časem demokratickou kandidátku na prezidenta označil Trumpův viceprezident J. D. Vance.

Taylor Swift podpořila Harrisovou. ‚Demokraté jsou stranou elit,‘ reagovala Trumpova kampaň

Číst článek

Ten se vůbec do Taylor Swift pustil. Například řekl, že je umělkyně kvůli svému jmění odtržená od reality. To je zarážející prohlášení. Tato 34letá žena je první umělkyní, která si psaním písní a koncertováním vydělala miliardu dolarů.

Pochází přitom z malého provinčního městečka Reading v Pensylvánii a svou cestu na vrchol si vybojovala díky své píli a talentu. Je ztělesněním amerického snu, který je jedním ze základních ideálů Americana, tedy amerického způsobu života často spojovaným s americkým venkovem. 

Kdysi by republikáni někoho takového jako Taylor Swift a její příběh vyzdvihovali, vždyť právo jít svobodně za štěstím je jedním z pilířů americké deklarace za nezávislost, hned vedle práva života a svobody, není vlastně nic víc amerického.

Elitářka?

Přesto J. D. Vance a řada dalších trumpovských republikánů zpěvačku populisticky označují za elitářku. Je pro ně vyvrhel. To je další zarážející věc: toto křídlo republikánů jí vlastně nepřeje úspěch a fakt, že zbohatla. Ironicky se chce dodat, že po úspěšných a majetných mají přitom jít ti socialisté a komunisté v řadách demokratů.

Útoky proti Taylor Swift jsou ale vlastně selektivním populismem, protože ve chvíli, kdy dojde na Donalda Trumpa a jeho bohatství, ti samí republikáni se předhánějí v tom, kdo na exprezidenta bude pět víc chvály. Do zemdlení budou opakovat, jak se sám dokázal vyšvihnout na vrchol.

Už ale nedodají, že Fred Trump svému synovi pomohl do života pár miliony dolarů.

Autor je publicista, dlouhodobě sleduje dění v Latinské Americe

Eduard Freisler Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme