Festivalový deník: pocta Formanovi po karlovarsku

DEN DRUHÝ. Letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech skládá hold bezpochyby nejvýznamnějšímu českému režisérovi. Samotnou přehlídku odstartovaly jeho Lásky jedné plavovlásky, tradiční zahajovací ohňostroj pak nad hlavami stovek přihlížejících rozzářil nebe nad Thermalem do písně Let the Sunshine In z muzikálu Vlasy. K odkazu Miloše Formana se ovšem vrátil i hlavní host přehlídky, americký herec a režisér Tim Robbins.

Komentář Karlovy Vary Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscarový herec Tim Robbins na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Oscarový herec Tim Robbins na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Jako národ bychom měli být hrdí na to, že si můžeme přivlastňovat režiséra, jehož zmínka před hollywoodskými tvůrci dokáže vyvolat více než zmatené: „Kdo?“

Na tiskové konferenci s americkým hercem, hudebníkem a režisérem Timem Robbinsem padly otázky obsahující jméno Miloše Formana rovnou tři. A hvězda letošního zahájení je všechny zodpověděla v dlouhých detailních monolozích, které neskrývaly úctu, s níž tento držitel Oscara z roku 2003 k filmaři českého původu vzhlížel.

Festivalový deník: karlovarské konstanty, privátní prostory a jednorožci

Číst článek

Snímek Lásky jedné plavovlásky z roku 1965 podle svých slov předtím neviděl. Tady ve Varech se do něj ale zamiloval. „Je skvělou připomínkou toho, jak máme vyprávět filmové příběhy, které rezonují. Jsou o tom, jací jsme – na rozdíl od těch dnešních explozí a superhrdinů,“ řekl režisér.

„Sledujeme tenhle velmi jednoduchý film. A přitom obsahuje tolik detailů o životě v roce 1965 – od sexuální represe přes kulturní překážky po jednoduché nezbytnosti lásky.“

Osmi Oscary oceněného Amadea považuje za geniální snímek, nejvíce si ho však údajně získal Přelet nad kukaččím hnízdem, kde Forman podle něj zachytil, co se v té době dělo ve Spojených státech.

Velmi otevřený byl Robbins také v otázkách imigrace. Plamenně se mnohokrát vyjádřil proti politice současného prezidenta Donalda Trumpa. Představu některých lidí, kteří se obávají, že přistěhovalci v zemi něco ukradnou nebo někomu ublíží, nazval „ignorantskou“. A právě Formana zmínil jako jeden z důkazů toho, čím cizinci přispěli do amerického umění či techniky: „Miloš Forman natočil pět skvělých amerických filmů. A přitom pocházel z České republiky.“

Miloš Forman | Zdroj: Cinemart

Novinářskému osazenstvu se Tim Robbins svěřil také s historkou, díky níž pocítil největší obdiv a lásku k filmaři. Vyprávěl o tom, jak se spolu potkali v New Yorku nedlouho poté, co měl Forman schůzku s producenty, kteří mu představili plakát ke snímku, který ještě nenatočil.

Režisér byl podle něj frustrovaný z toho, že studio „nechtělo natočit film, ale udělat plakát“. A tak Forman nakonec z projektu vycouval. „Obdivoval jsem, že i po všech úspěších v jeho kariéře si stejně dokázal udržet integritu a vizi toho, jaký by měl režisér být. A byl si v té pozici tak jistý, že dokázal říct ne,“ vzpomínal Robbins.

Americký herec dodal, že bývá velmi těžké zachovat si svůj pohled na věc, když se snažíte nepřijít o práci. Prohlásil přitom, že ho tato stránka Miloše Formana inspirovala i v jeho vlastním životě.

Bude těžké najít v tom našem filmovém rybníčku osobnost, která by podobným způsobem ovlivnila umění a umělce napříč světem. Karlovarská oslava nenahraditelného Formanova autorského pohledu tak rozhodně nebyla poslední. Nicméně je jasné, k čemu by měli současní tvůrci směřovat. A jaký odkaz tu spolu se svými filmy Miloš Forman zanechal.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme