Nejvíc ocenění ale posbíralo norské vztahové drama Až na věky. Pro Křišťálový glóbus si přišla i představitelka hlavní ženské role Helga Guren. Cenu prezidenta převzali herci Clive Owen a Ivan Trojan.
Letošní držitel Ceny prezidenta karlovarského festivalu se velmi nerad opakuje. „Vždycky hledám nějakou výzvu nebo něco, z čeho mám strach, co mě udrží naživu a snad se tím i něco přiučím,“ říká.
„Tohle je ta nejkrásnější soška, ještě krásnější než Oscar,“ usmíval se španělsko-německý herec. „A moc mě těší, že je to Cena prezidenta. Pomůže to mé krizi středního věku.“
Dost o tom, co by mohly nabídnout další ročníky festivalu, napovídají výsledky grantových výzev a scenáristických soutěží, které jsou ve Varech každoročně vyhlašovány.
Pokud se o půlnoci vyskytnete ve Velkém sále hotelu Thermal, vždycky se dočkáte něčeho veskrze bizarního a zároveň syrově lidského. Třeba na filmech Substance nebo Milé laskavosti.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov na festivalu v Karlových Varech osobně uvedl svůj snímek Real. Sám ho ale spíše označuje jako rozhlasovou hru. Veškerá akce probíhá ve vyjednávání přes vysílačku.
V angličtině se jim říká glass children, tedy skleněné děti. Nejčastěji jde o zdravé sourozence dětí se zdravotním hendikepem. Tou je i vysokoškolačka Johana, protagonistka nového dokumentu Ta druhá.
„Jaká byla tvoje válka?“ prohlásí hrdinka nového snímku Vigga Mortensena, když se po letech opět setká se svým milým. „Příliš dlouhá. A úplně jiná, než jakou jsem ji očekával,“ dostane se jí odpovědi.
„Líbilo se mi to, ale potřeboval bych se ještě zeptat, co znamenaly některé věci,“ přesvědčoval během závěrečných titulků vedle sedící muž svou partnerku, aby po projekci ještě zůstali na diskuzi.
Tématem uplynulých dvou dní na Letní filmové škole byla polská kinematografie. V předpremiéře byl uveden snímek Corpus Christi. Letošní ročník navíc nabízí retrospektivu díla Andrzeje Wajdy.
„Hlava, která je strůjcem problému, nemůže být jeho řešením. Vůbec si neuvědomujeme, jak jsme zvalchovaní, a máme pocit, že je všechno v pořádku,“ uvedla v diskuzi dokumentaristka Andrea Culková.
Že si na své už brzy v kinech přijdou příznivci různých žánrů, ukázal na Letní filmové škole panel s filmaři, kteří v těchto dnech připravují, točí nebo už dokonce finišují své celovečerní prvotiny.
„Žádná jiná Filmovka v novodobé historii nevznikala tak komplikovaně, jako ta letošní,“ prohlásil na úvod zahajovacího večera Letní filmové školy moderátor Josef Kubáník.
DEN SEDMÝ. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech velmi zdárně upozaďuje skutečné lidské problémy. Návštěvník se tak často zaměří na věci tak malicherné, že by obyčejně nestály za řeč.
DEN PÁTÝ. Dlouhých 29 let trvalo Terrymu Gilliamovi zfilmovat svůj vysněný projekt o Donu Quijotovi. Své premiéry se snímek nakonec dočkal letos při zakončení přehlídky v Cannes.
DEN TŘETÍ. Festival v Karlových Varech má skutečně oddané filmové fanoušky. Jak jinak totiž vysvětlíte, že si kvůli lístkům na projekce dobrovolně odpírají spánek?
DEN DRUHÝ. Letos filmový festival v Karlových Varech skládá hold bezpochyby nejvýznamnějšímu českému režisérovi. K odkazu Miloše Formana se ovšem vrátil i hlavní host přehlídky Tim Robbins.