Gérald Darmanin a Gabriel Attal - budoucnost francouzské politiky?

V současné francouzské vládě je několik velmi mladých ministrů a ministryň. Mezi nimi vynikají ministr vnitra Gérald Darmanin a ministr školství Gabriel Attal. Oba mladé politiky odlišných politických názorů svedlo dohromady v roce 2017 Macronovo dynamické hnutí En Marche, Na pochod.

Komentář Paříř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž - Elysejský palác, sídlo francouzského prezidenta

Paříž - Elysejský palác, sídlo francouzského prezidenta | Foto: Paris Tourist Office, Claire Pignol

Gérald Darmanin je pravicový politik. Pochází z chudé rodiny ze severu Francie, jeho dědové byli přistěhovalci. Coby ministr vnitra sleduje jasnou linii  proti radikálnímu islámu – zbavil funkce několik imámů, kteří se účastnili lynče profesora dějepisu Patyho na sociálních sítích. Ten před třemi lety za tuto hysterii zaplatil životem. Ministr vnitra Darmanin vystupuje velmi rázně a neústupně při sociálních nepokojích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Notaro: Gérald Darmanin a Gabriel Attal – budoucnost francouzské politiky?

Ministr školství Gabriel Attal je Pařížan, narodil se a studoval v dobré čtvrti a od mládí se věnoval politice v socialistické straně. Během koronavirové epidemie mu byla svěřena mise mluvčího vlády, později post na ministerstvu financí. Od července zastává místo ministra školství. Stejně jako ministr vnitra Darmanin, ani Gabriel Attal se nebojí přesně pojmenovat dění ve společnosti a nabídnout účinná řešení.

V tom se liší od svého předchůdce Papa Ndiaye, který veškerá rozhodnutí v otázce disciplíny ve školách v problematických oblastech ponechával na školách s tím, že každý prohřešek žáků se musí přezkoumat v konkrétním kontextu.

Gabriel Attal velmi ostře vystoupil proti nošení dlouhých šatů zvaných abája. Ty nosí dívky z muslimských rodin, často jako protest proti francouzské společnosti, proti francouzské kultuře. Attal tento kroj ve škole zakázal.

Gérald Darmanin a Gabriel Attal mají v politice  budoucnost. V roce 2027 proběhnou prezidentské volby, to je za dlouhou dobu, ale zdá se, že oba ministři mají určité šance, i když se sami k věci nevyjadřují. Francouzi je vnímají jako schopné politiky.

2:25

‚Byli jsme na tolika pohřbech, došly mi slzy.‘ Zástupci francouzsko-izraelských rodin prosili Paříž o pomoc

Číst článek

Mezi oběma ministry vzniklo napětí dané nejen jejich odlišnou politickou kulturou, ale i otázkou další kariéry. Proto Darmanin naznačil, že by bylo záhodno uzavřít pakt o neútočení, protože coby ministři musí spolupracovat.

Na jeho slova došlo záhy. Bok po boku vystoupili po teroristickém útoku na učitelský sbor ve městě Arrasu, při kterém zahynul profesor francouzštiny Dominique Bernard. Profesora zavraždil bývalý žák školy, Čečenec sledovaný policií jako radikalizovaný islamista.

Škála starostí ministra školství je široká. Nyní se ke všem problémům, z nichž je nejvážnější špatná úroveň znalostí malých Francouzů, přiřadil další problém jiného kalibru, a to je bezpečnost učitelů a studentů.

Zajistit budoucnost Francie

A zde se funkce dvou ministerstev, vnitra a školství, které spolu zdánlivě nesouvisí, úzce spojují. Jak čelit islamismu mezi školní mládeží? Jak potírat antisemitismus? Jak zaručit bezpečnost ve škole? Jak reagovat na negativní postoje některých rodičů vůči škole a vůči státu? 

Na řešení těchto palčivých otázek se nyní pod vedením premiérky Elisabeth Borneové soustřeďují dva ctižádostiví ministři, jejichž soupeření musí jít stranou před vážným úkolem – zajistit budoucnost Francie.

Autorka je spisovatelka, žije v Paříži

Klára Notaro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme