Frauke říká: Tschüss! Vzestup a pád šéfky Alternativy pro Německo
Šéfka Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová dává sbohem straně, kterou čtyři roky vedla. Skládá také veškeré funkce v zemském sněmu v Sasku. AfD je minulost. Tečka. Přitom by měla vlastně slavit, protože celou dobu bojovala za to, aby se AfD dostala do německého parlamentu. Ve volbách její strana získala skoro 13 procent a stala se tak třetí nejsilnější politickou silou v zemi. Jenže Frauke říká: Tschüss!
Prý není smířená s tím, jakým směrem se AfD vydává. Stranu ovládli nacionalisté, podle kterých by Němci měli být hrdí na to, co jejich vojáci během dvou světových válek dosáhli, podle kterých by už Němci neměli holdovat sebemrskačství za holokaust a další válečné zločiny.
AfD probouzí národní vášně a slovy svého volebního lídra Alexandera Gaulanda slibuje, že si 'zpátky vezmou národ i vlast'.
Šéfka protiimigrační AfD Petryová končí ve straně. Nesouhlasí s nacionalistickými tendencemi
Číst článek
Frauke Petryová by stranu viděla raději napravo od politického středu, ne úplně na jeho pravém okraji. Vidět v této bezesporu inteligetní, rázné a sebevědomé ženě - mimochodem pětinásobné matce - světici nebo rozumnou demokratku, která se v bezvýchodné situaci vzdala přesile, je ale strašný omyl. Co se z AfD stalo, je také její zásluha.
V roce 2015 s pomocí nacionálního křídla AfD vytlačila ze strany profesory ekonomie, kteří partaj dva roky předtím zakládali. Dosavadní šéf Bernd Lucke varoval, že se strana posouvá nebezpečně doprava. Poté, co ho Frauke zbavila vlivu, Lucke stranu opustil.
Konrad Adam, další z liberálů, který se s AfD před dvěma lety také rozloučil, mluvil tenkrát o straně jako o 'NPD light', tedy jako o slabším odvaru neonacistické strany.
Frauke Petryová si v AfD zajistila moc, ale posílila tím také pravé křídlo strany. Stál za tím politický kalkul.
Když AfD v roce 2013 vznikla, tepala tato euroskeptická partaj během řecké krize do společné evropské měny a žádala návrat marky. Lidé na to slyšeli a ve volbách se AfD málem dostala do bundestagu. V roce 2015 ale Němce eurokrize netrápila. Petryová věděla, že tématy, na která se dá nalovit nejvíc voličů, jsou uprchlíci, islám a migrace. Vyšlo to parádně, akorát se toho chopili lidé, kteří v tom jsou ještě lepší než Frauke.
Na jaře letošního roku se šéfka AfD pokusila na sjezdu strany v Kolíně nad Rýnem trhnout kormidlem, alespoň trochu více do středu. Neúspěšně. Tam jí došlo, že sice stojí na kapitánském můstku, ale kapitánem už de facto není. Proto odchází, ale v bundestagu, jak se nechala slyšet, zůstane jako nezávislá poslankyně. Bez politického vlivu a úplně zbytečná.
Výročí, na které slovenská vláda jaksi zapomněla
Kamila Pešeková
Nemaluj Konečnou na zeď! A proč je tenhle výrok ryzí naivita
Petr Honzejk
Jak jsem rozhněval ruské vlastence
Alexandr Mitrofanov
Kolik tisíc stojí voják?
Lída Rakušanová