Jak demokraté dláždí cestu k moci autoritářům a extrémistům

Nikdy se přesně nedozvíme, jak moc ovlivnila voliče roztržka kolem mimořádné schůze Sněmovny k obranyschopnosti Česka, která byla nakonec hlasy vládní koalice neveřejná a kvůli tomu se jí opozice nezúčastnila. Voličské motivace jsou rozmanité a žádný průzkum dopad jedné události nezměří.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny ke koncepci armády do roku 2035, na kterou dorazil také prezident Petr Pavel. U řečnického pultíku ministryně obrany Jana Černochová (ODS)

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny ke koncepci armády do roku 2035, na kterou dorazil také prezident Petr Pavel. U řečnického pultíku ministryně obrany Jana Černochová (ODS) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hádka, jejímž svědkem se stal bez seriózního upozornění i prezident Petr Pavel, ale připomněla jednu středoevropskou zkušenost. Nástupu politiků typu Roberta Fica nebo Viktora Orbána pomáhají politické reprezentace, které právě před nimi voliče varují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Jak demokraté dláždí cestu k moci autoritářům a extrémistům

Po vraždě novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové musel Fico odstoupit z čela své třetí vlády, a málokdo na Slovensku věřil, že by se mohl ještě někdy vrátit k moci. Stalo se.

K volebnímu triumfu v předčasných volbách 2023 mu pomohl především Igor Matovič, premiér a pak ministr financí ve vládě, která dělala všechno špatně za covidu i v klidných časech.

Tím a arogantní komunikací připravila Slováky o velkou část důvěry ve vládnutí. A tak se Fico vrátil a začal rozkládat soudy, prokuraturu i policii, ničit média a nebezpečně obrátil Slovensko k Rusku v čase války na Ukrajině.

Lhali jsme ráno, lhali jsme večer...

Také Viktor Orbán se dostal k moci ve svobodných a férových volbách. A také jemu vydláždila cestu předchozí vláda – socialisté premiéra Ference Gyurcsányho.

Kdo se s kým pere o hlasy? Analýza voličských překryvů ukazuje dva velké tábory a v nich další štěpení

Číst článek

Ten na tajné nahrávce trefně shrnul, jak jeho ministři selhali při řešení ekonomické krize: „Maďarsko se podařilo udržet nad vodou jedině díky boží prozřetelnosti a stovkám podvodů... Lhali jsme ráno, lhali jsme večer.“

Ve volbách v roce 2010 získal Orbán ústavní většinu, změnil nejen volební zákony a zabetonoval se u moci. Maďarsko je po patnácti letech jeho autokratického vládnutí s proruskými postoji jednou nohou venku z EU.

Také Polsko

Do Budapešti se jezdil u Orbána inspirovat šéf polské strany Právo a spravedlnost Jaroslav Kaczynski. Ale k drtivému vítězství ve volbách 2015 mu pomohla předchozí vládní garnitura Donalda Tuska.

PRŮZKUM: Podpora ANO podle Stemu mírně oslabila. Polepšilo si Spolu, dále Motoristé i Stačilo!

Číst článek

Sama na sebe prozradila hrozné věci na schůzkách ve vyhlášené varšavské restauraci Sova a přátelé, kde si ale všechno nahrávali číšníci. Ministři sprostě mluvili o Polsku i o spojencích, program své vládní Občanské platformy přirovnávali k hnoji, domlouvali změny zákonů podle přání lobbistů.

Kaczynského koalice pak ve volbách získala absolutní většinu v obou komorách parlamentu jako první po pádu komunismu. Hned zaútočila na soudy včetně ústavního a politicky je přeobsadila, dusila občanskou společnost, zpřísnila potraty... Vzala útokem demokratický režim.

Selhávání slušnějších vlád dodává chuť politikům s autokratickými nebo extrémními sklony překračovat červené čáry. Říkají – a mají pravdu – už naši předchůdci povolili pravidla, lhali a rozdělovali společnost.

Podobně i u nás

Připomeňme si český příběh z roku 2013. Hnutí ANO mělo tehdy v červnu volební preference 0,5 procenta, ale v předčasných volbách na konci října už skončilo druhé se ziskem 18,65 procenta.

A vítězná sociální demokracie ho přibrala do vlády, Andrej Babiš se stal ministrem financí. Politický zázrak? Ne, jen se mezitím provalila aféra premiéra za ODS Petra Nečase a jeho milenky, vedoucí úřadu vlády Nagyové.

Přičiněním ODS se začala česká politika ubírat tak trochu orbánovským směrem.

Autor je šéfredaktor deníku Právo

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme