Jak si skutečně vedou státní úředníci a kolik jich je? Data usvědčují politiky z populismu

Zhruba půl milionu pracujících v Česku tvoří lidé, jejichž zaměstnávání a mzdy nějakým způsobem reguluje stát. Běžně je nazýváme „státními zaměstnanci“ – a nejen v posledních letech se tito lidé stali terčem mnoha politických útoků. Co běžně slýcháme?

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TECHNOhrátky na Středním odborném učilišti plynárenském Pardubice

TECHNOhrátky na Středním odborném učilišti plynárenském Pardubice | Foto: Radek Kalhous | Zdroj: MFDNES + LN / Profimedia

Že je státní správa přebujelá, státní úředníci neschopní a líní, státní zaměstnanci přeplacení, a že je tomu třeba učinit přítrž. Reálná data o skupině, která se především pro pravicové strany stala terčem téměř až dehonestující politické kampaně, jsme neměli. Díky nové studii IDEA – CERGE máme konečně základní představu o lidech, kteří pracují pro stát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Jak si skutečně vedou státní úředníci a kolik jich je?

Poměrně nepřekvapivě tvoří největší podíl státních zaměstnanců regionální učitelé, kteří jsou vypláceni přes Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Těch je na 270 tisíc.

Další složkou jsou pak takzvané sbory. U policie, hasičů, celní správy, vězeňské služby pracuje asi 50 tisíc lidí, v armádě pak necelých 40 tisíc. Důležitou skupinou jsou lidé, pracující na úřadech, tedy oni mytičtí státní úředníci. Je jich však „pouze“ 76 tisíc a většina z nich pracuje v organizacích, jako jsou finanční úřady či správy sociálního zabezpečení.

Kolik berou?

Součástí této skupiny jsou i lidé, pracující na ministerstvech – je jich na 23 tisíc, a právě oni mají nejvyšší platy. Rozhodně se však nejedná o nějak horentní sumy: výše platů zaměstnanců ministerstev dosahuje v průměru 58 tisíc korun, ostatní mají pak už jen méně.

Přitom u drtivé většiny lidí, které stát zaměstnává, se bavíme o kvalifikované pracovní síle. Už jenom tato informace by měla bránit v jednoduchém srovnání průměrných platů soukromého a státního sektoru, ke kterému se populisticky uchylují jak někteří ekonomové, tak část politické elity.

Studie ale nabízí mnohem víc než jen čísla o počtech lidí a jejich finančním ohodnocení. Ukazuje také, jak se mzdy lidí, pracujících ve státním sektoru vyvíjely. A kde si dnes tito zaměstnanci stojí. Reálné průměrné platy od roku 2003 vzrostly u všech kategorií státních úředníků.

Stát platí přímo půl milionu lidí. Nejméně berou úředníci, co ‚mluví‘ s občany, zjistila studie

Číst článek

Od roku 2020 ale výrazně klesají. Tento pokles je výraznější než v období po finanční krizi mezi lety 2009 až 2012. Negativní trend se dá očekávat i nadále, podle odhadů klesnou relativní platy koncem roku 2024 poměrně hluboko pod minima roku 2012.

Nejen Českem dnes zmítá vysoká úroveň nedůvěry. Ta přímo souvisí s tím, jaký pocit mají občané z infrastruktury státu, kvality a dostupnosti služeb. Pokud si stát nedokáže ocenit „své“ lidi a neumí nové nalákat do svých řad, bude trend propadu důvěry v instituce státu jen narůstat.

Dopady takového typu nespokojenosti bývají dalekosáhlé. Nejde však jen o ně: za změtí čísel a grafů, které studie IDEA – CERGE přinesla, jsou reální lidé, kteří pracují za nepříliš vysoké mzdy a ještě se do nich pravidelně strefují politici.

Nedivme se pak, když se na nedostatečně placenou a společensky nevděčnou práci ti nejlepší z nich vykašlou. Nebylo by na tom mnoho k divení.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme