Jaká je Venezuela po volbách?
O Venezuele se často říká, že je to země emocionální horské dráhy. Když už se zdá být všechno ztraceno, zrodí se naděje na zvrat, než opět přijde prudký pád. Poslední pokus o vzlet, který skončil krachem, je ale obzvlášť bolestivý. A možná fatální.
Bylo to poprvé za čtvrt století, kdy to vypadalo na vítězství opozice v prezidentských volbách. Ostatně, naznačovaly to všechny průzkumy.
Podle toho zadaného španělským deníkem El País měl opoziční kandidát Edmundo Gonzalez vyhrát až o 40 procentních bodů. Případný triumf Madura prestižní list zhodnotil jako vítězství, které by bylo možné dosáhnout pouze za cenu masivního podvodu.
Světová média mluvila o tom, že revolučnímu hnutí známému jako chavismo, pojmenované po zakladateli venezuelské socialistické revoluce Hugo Chávezovi, hrozí možná i odchod do historie.
Ulice venezuelských měst včetně těch, která se nacházejí v oblastech léta považovaných za bašty revoluce, se plnily příznivci opozice. Přicházeli sice podpořit Gonzáleze, všem ale bylo jasné, že se lidé především přimknuli k hybatelce tohoto občanského odporu žíznivého po změně.
Měla to být ona, María Corina Machado, která se měla zasloužit o svržení socialistů. Režim ji sice na 15 let zakázal politickou činnost, její vliv a pověst ale i tak vdechly voličům opozice do žil novou energii a nadšení.
‚Doložíme Gonzálezovo vítězství.’ Venezuelská opozice nesouhlasí s výsledky voleb, lidé demonstrují
Číst článek
Zvítězil opět Maduro?
V konečném zúčtování se to ale neprojevilo. Národní volební rada prohlásila v noci z neděle na pondělí za vítěze Madura, měl získat 51 procent hlasů, González 44 procent.
Machado výsledky neuznala a za nového prezidenta rezolutně označila Gonzáleze s tím, že ve skutečnosti získal 70 procent hlasů a že vyhrál v každém z 23 federativních států, na které je Venezuela administrativně rozdělena.
Machado vyzvala Venezuelany, aby obsadili volební místnosti a dožadovali se informací ohledně volby v daném místě. Měly by tam totiž existovat papírové záznamy, které by měly korespondovat s elektronickými výsledky.
Tato iniciativa ale zřejmě nemá šanci na úspěch. Režim je nevydá a za Madurem nadále stojí nejen byrokratický aparát země ale především armáda, tajné služby, polovojenské jednotky a kubánští agenti. Srocování davů před volebními místnostmi, tak může vést jen k prohlubování frustrace a zoufalství a v horším případě k propuknutí násilí.
Nepomohou ani výzvy směrem k mezinárodní komunitě. Státy Jižní Ameriky Madura zřejmě nanejvýš odsoudí, jiné se za něj postaví. Spojené státy mají co dělat samy se sebou v době, kdy se blíží jejich vlastní prezidentská volba a jednou z převládajících emocí tamního elektorátu je strach o existenci americké demokracie.
Zřejmě emigrují miliony lidí
Svět se možná bude muset Venezuelou dále zabývat. Očekává se totiž, že dojde na další imigrační vlnu. A téma migrace – zvlášť v USA – je jedním z klíčových volebních témat.
Expert: Madurův režim je odolný, má na své straně armádu a milice. I šéfka opozice vyzývá ke klidu
Číst článek
Zatím z Venezuely za vlády Madura prchlo na 8 milionů lidí, další miliony se mohou dát do pohybu. To se ale diktatuře vlastně tak trochu hodí. Z Venezuely totiž zřejmě utečou další kritici a odpůrci Nicoláse Madura.
Je to jednoduše trpké a zničující. Představitelé režimu před volbou mluvili o tom, že mají dost hlasů na vítězství. Doprovázeli to nejen klasickým revolučním patosem, ale oním známým výsměchem, v němž se skrývá jejich nesnesitelná nadřazenost a cynické opovržení opozicí.
Venezuela se mohla v neděli vymanit z permanentní revoluce, byť to asi byla bláhová představa. Teď ji nejspíš čeká – alespoň co se životnosti týče – osud té kubánské.
A nakonec ve Venezuele tak jako na Kubě zbyde jen pár otlučených zdí s revolučními malůvkami, které režim pro blaho puebla občas přemaluje.
Autor je publicista, dlouhodobě sleduje dění v Latinské Americe
Vláda Robert Fica plánuje měnit ústavu. Nikoli k lepšímu
Petr Šabata
Turismus je problém, ale nedostupnost bydlení jeho zákaz nevyřeší
Julie Hrstková
Viva Trump! Prezident USA ubírá armádě na profesionalitě
Eduard Freisler
Bude vláda reagovat na radikalizaci opozice?
Jan Vávra