Je válka na Ukrajině válkou globální, nebo lokální?
Rusko a ti, kteří věří jeho propagandě, tvrdí, že jde o válku celosvětovou. Ukrajinci naopak zdůrazňují, že jsou to oni sami, kteří se brání ruské agresi. A že zastavení ruského ozbrojeného pochodu na Západ je na jejich bedrech.
Pravdu mají paradoxně obě strany. Pokud budeme posuzovat válku podle ideologie i podle geografického rozsahu, je to válka globální i lokální.
Globální je ze strany Moskvy, lokání z pohledu Kyjeva. Kreml tvrdí, že jde o válku s kolektivním Západem, který se postavil proti Rusku.
Mluví o tom jeho válečná propaganda a jeho představitelé. Podstatná část ruského vedení, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, tomu věří.
Dokonce věří i tomu, že je to válka se Západem, která začala už před ruským útokem na Ukrajinu. Což je nesmysl, protože Západ a Ukrajina na nikoho neútočily a navíc kdyby byla ruská invaze zpočátku úspěšnější, Západ by nechal Kyjev klidně padnout a pak dodatečně možná podporoval nějaké partyzánské jednotky.
Proč to Američané udělali?
Zároveň Rusko vede válku proti Ukrajině a proti Západu, který v jeho představách Ukrajinu zastupuje, po celém světě: Kreml podněcoval či toleroval útoky na americké jednotky na Blízkém východě.
Snaží se vyvolat protizápadní a protiukrajinské nálady v Africe. A v Evropě se pokouší dát dohromady krajní pravici a krajní levici, aby se postavily proti pomoci Ukrajině.
Co mají společného Ukrajina a Izrael
Číst článek
Ukrajina naopak vede válku lokální, vlasteneckou, válku o svoji státní i národní existenci. Byť se západní materiální pomocí. Kyjev by ji ale rád rozšířil, dal ochutnat Rusku „jeho vlastní medicínu“ a napadl Rusko všude.
Z nedávno uniklých amerických dokumentů víme, že ukrajinští generálové chtěli zaútočit na Moskvu, na ruské jednotky v Sýrii a na ruské žoldnéře v Africe. Jenže nemohou. Američané byli proti. A protože Ukrajinci potřebují americkou materiální podporu, útoky odvolali.
Proč to Američané udělali? Nechtějí si komplikovat situaci rozšířením bojiště. Skutečný soupeř je pro Spojené státy ne Rusko, ale Čína. Snahu o zadržování Pekingu si nechce Washington zkomplikovat malými rusko-ukrajinskými válkami ve třetím světě, do nichž by musel zasahovat.
I přes to, že tyto miniválky by oslabily Rusko a pomohly Kyjevu s dobýváním obsazených území.
Autor je komentátor Lidových novin
Ztracený horizont Ameriky
Eduard Freisler
Proč Babiš už nemává svou červenou kšiltovkou?
Kateřina Perknerová
Trump šíří nebezpečný chaos doma i ve světě
Jiří Pehe
Dětský certifikát výborem prošel. Navzdory rituální sebevraždě poslance Bendy
Apolena Rychlíková