Je válka na Ukrajině válkou globální, nebo lokální?

Rusko a ti, kteří věří jeho propagandě, tvrdí, že jde o válku celosvětovou. Ukrajinci naopak zdůrazňují, že jsou to oni sami, kteří se brání ruské agresi. A že zastavení ruského ozbrojeného pochodu na Západ je na jejich bedrech.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci z 24. brigády na stráži v zákopech na frontové linii v Doněcké oblasti

Ukrajinští vojáci z 24. brigády na stráži v zákopech na frontové linii v Doněcké oblasti | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Pravdu mají paradoxně obě strany. Pokud budeme posuzovat válku podle ideologie i podle geografického rozsahu, je to válka globální i lokální.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marek Hudema: Je válka na Ukrajině válkou globální nebo lokální?

Globální je ze strany Moskvy, lokání z pohledu Kyjeva. Kreml tvrdí, že jde o válku s kolektivním Západem, který se postavil proti Rusku.

Mluví o tom jeho válečná propaganda a jeho představitelé. Podstatná část ruského vedení, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, tomu věří.

Dokonce věří i tomu, že je to válka se Západem, která začala už před ruským útokem na Ukrajinu. Což je nesmysl, protože Západ a Ukrajina na nikoho neútočily a navíc kdyby byla ruská invaze zpočátku úspěšnější, Západ by nechal Kyjev klidně padnout a pak dodatečně možná podporoval nějaké partyzánské jednotky.

Proč to Američané udělali?

Zároveň Rusko vede válku proti Ukrajině a proti Západu, který v jeho představách Ukrajinu zastupuje, po celém světě: Kreml podněcoval či toleroval útoky na americké jednotky na Blízkém východě.

Snaží se vyvolat protizápadní a protiukrajinské nálady v Africe. A v Evropě se pokouší dát dohromady krajní pravici a krajní levici, aby se postavily proti pomoci Ukrajině.

2:42

Co mají společného Ukrajina a Izrael

Číst článek

Ukrajina naopak vede válku lokální, vlasteneckou, válku o svoji státní i národní existenci. Byť se západní materiální pomocí. Kyjev by ji ale rád rozšířil, dal ochutnat Rusku „jeho vlastní medicínu“ a napadl Rusko všude.

Z nedávno uniklých amerických dokumentů víme, že ukrajinští generálové chtěli zaútočit na Moskvu, na ruské jednotky v Sýrii a na ruské žoldnéře v Africe. Jenže nemohou. Američané byli proti. A protože Ukrajinci potřebují americkou materiální podporu, útoky odvolali.

Proč to Američané udělali? Nechtějí si komplikovat situaci rozšířením bojiště. Skutečný soupeř je pro Spojené státy ne Rusko, ale Čína. Snahu o zadržování Pekingu si nechce Washington zkomplikovat malými rusko-ukrajinskými válkami ve třetím světě, do nichž by musel zasahovat.

I přes to, že tyto miniválky by oslabily Rusko a pomohly Kyjevu s dobýváním obsazených území.

Autor je komentátor Lidových novin

Marek Hudema Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme