Senátní volby jako šance menšiny
Andrej Babiš ve druhém kole senátních voleb nešel k urně, odjel z republiky. Neměl vlastně ani koho volit, protože se kandidát ANO v jeho obvodě do druhého kola nedostal.
Nakonec byl celkový výsledek pro Babišovo hnutí katastrofální: jediný mandát. Přitom je to hlavní vládní subjekt, který s přehledem vede žebříčky preferencí. Jenže jakých?
Zjišťuje se, kolik procent hlasů by dostala ta která strana nebo hnutí v poměrných volbách do Poslanecké sněmovny. Účast voličů v posledním klání tohoto typu v roce 2017 činila 60,84 procenta. Dnešní (sobotní – pozn. red.) účast ve druhém kole většinových voleb do Senátu byla 16,49 procenta. A to je ještě mírné zvýšení v porovnání s rokem 2016, kdy ve druhém kole přišlo volit 15,38 procenta.
Výsledky senátních voleb – a poté, jak dopadly dnes, to platí dvojnásob – nebývají jen mírně odlišné od výsledků voleb sněmovních, ale mívají opačný směr. Dnes zcela zkrachovaly oba oficiální vládní subjekty, ANO a ČSSD, a neoficiální, tedy KSČM.
Představme si, že by většina voličů těchto stran měla povědomí o důležitosti Senátu jako záklopky, která by nedovolila jejich vyvolencům si případně zařádit v ústavním systému země, jak se jim zlíbí. Přišli by k urnám? Možná ano. A pak to by v horní komoře jistě vypadalo jinak.
Takto viděno se jeví i nízká účast ve druhém kole senátních voleb jako šance pro lidi, kteří mají jiné představy o směřování země než vládní většina. Zde se mohou vymanit ze situace, v níž by pro ně mělo podle dnešních vládců platit, že když prohráli sněmovní a prezidentské volby, další roky mají právo pouze držet ústa.
Ceny bytů východní Evropy doslova explodovaly
Julie Hrstková
Za papežem Františkem truchlí i Blízký východ
Jan Fingerland
Trump ničí dolar. Už není bezpečným přístavem
Tereza Zavadilová
Primátor, který dětem upírá vzdělání
David Klimeš