Rok nového velitele ukrajinské armády

Před rokem a pár dny 8. února 2024 se ukrajinská armáda dočkala nového vrchního velitele – generálplukovníka Alexandra Syrského. Ten tak vystřídal velmi populárního Valerije Zalužného, který ukrajinským vojskům velel od začátku války. Daleko méně známý Syrskij do té doby řídil od počátku války obranu Kyjeva a zabránil tam nejhoršímu.

Komentář Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oleksandr Syrskyj, ukrajinský velitel, generálporučík

Oleksandr Syrskyj, ukrajinský velitel, generálporučík | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na počátku roku 2022 také zorganizoval úspěšnou ofenzivu v Charkovské oblasti. Přesto právě tohle střídání stráží ve špičkách ukrajinského armádního velení doposud plodí největší rozruch a další otázky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Rok nového velitele ukrajinské armády

Sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za hlavní příčinu výměny hned označil „nutnost obnovy nejvyššího velení ukrajinských ozbrojených sil“ – což se ovšem obecně dá říct skoro o každé armádě světa. V ukrajinském případě tento chabý argument zní spíš jako vágní výmluva.

Svízelné dědictví

Neoficiálně se ovšem za hlavní důvod rotace Zalužnyj-Syrskyj považuje konflikt mezi Zelenského prezidentskou kanceláří a Zalužným kvůli údajným politickým ambicím posledně jmenovaného.

Syrskyj má nového člověka přes drony. Další mobilizace nebude do léta nutná, myslí si novinář

Číst článek

Totéž platí i o aktivitách Valerije Zalužného v západním tisku. Tam se Syrskij přes důležité místo v ukrajinském armádním velení téměř neobjevoval a novinářům za ukrajinsko-slovenskou či ukrajinsko-polskou hranicí a dál na Západ byl prakticky neznám. O to oddanější je prý nejvyššímu veliteli a prezidentu republiky.

Na frontě Syrského čekalo víc než svízelné dědictví, především v podobě mohutné ruské ofenzívy, který začala už v říjnu 2023 – a která s různými peripetiemi pokračuje doposud.

Krize ukrajinské obrany, vyvolaná především velkou ruskou převahou v počtech techniky, střeliva, letectva a samozřejmě vojáků, je tedy v mnoha ohledech přirozená. Navíc nezapomeňme, že začínala ještě pod Zalužného velením.

Fronta se ale nesesypala a Rusové až doposud dosahují nepříliš pouze působivých územních zisků, navíc vykoupených obrovskými ztrátami. Naopak Syrského vojákům se loni zdařila ofenziva do Kurské oblasti, kterou nepřítel viditelně neočekával a s níž si doposud neporadil.

Líp by si nevedl ani velitel NATO

A přidám ještě dvě hodnocení obou generálů z úst jejich kolegů: Generál v záloze Nazarov je přesvědčený, že i kdyby v čele ukrajinské armády stál ten nejzkušenější velitel NATO, nedosáhl by z objektivních důvodů o mnoho víc.

Trump řekl, že si volal s Putinem kvůli válce na Ukrajině. ‚Chce, aby lidé přestali umírat,‘ tvrdí

Číst článek

Šéf ukrajinské armády z časů Prezidenta Porošenka generál Muženko dokonce jednoznačně mluví ve prospěch Syrského, který je podle něj větší profesionál než Zalužnyj.

V každém případě doufejme, že už brzy nebudou o výsledku války rozhodovat jen vojáci v poli, ale také politici. První příležitostí je Mnichovská bezpečnostní konference, která proběhne už tento víkend.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme