V ruském informačním prostoru netradičně rezonují česká témata

Nestává se často, že by v ruském informačním prostoru měla významný podíl česká témata. Výjimku sice na první pohled tvoří okamžitý servis, který kremelská média dělají každému proruskému výroku Miloše Zemana, ale tady jde zjevně o příkaz shora.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstranění sochy maršála Koněva na Praze 6

Odstranění sochy maršála Koněva na Praze 6 | Foto: Jan Zátorský | Zdroj: MAFRA / Profimedia

V těchto dnech jsou však hned dvě česká témata mezi široce diskutovanými. Prvním je odpor ruské ambasády v Praze sídlit na adrese spojené se zavražděným opozičním politikem Borisem Němcovem.

Ulice Korunovační je historická a spíš ji nepřejmenují, zdůvodňuje změnu adresy ruská ambasáda

Číst článek

Uživatel Neron na Twitteru napsal: „V Česku se ruské velvyslanectví přestěhovalo do nějakého skladiště, jen aby nebylo na adrese náměstí Borise Němcova. Zavraždili Němcova, ale ten naschvál neumřel. A tihle nešťastníci teď sebou šijí.“

Menší počet kremelských stoupenců počínání ambasády schvaluje a Česko obviňuje ze snahy potěšit Západ. Kritické ohlasy se ale shodují v tom, že Kreml touto akcí nepřímo přiznal, že stál za vraždou svého oponenta. Ruské diplomaty kritici Kremlu opakovaně nazývají idioty a šéfredaktor rádia Echo Moskvy Alexej Venediktov použil v přímém vysílání výraz, který nelze v souladu s pravidly českého veřejnoprávního média reprodukovat.

Invaze roku 1968 a Heydrich

V této souvislosti několikrát zazněl vtip, že je načase přejmenovat Antona Pavloviče Čechova na Koněva. To je propojení s druhým českým tématem. Legrace je v něm ale málo, je-li vůbec nějaká.

Mluvčí ministerstva zahraničí Marie Zacharovová prohlásila, že Česká republika neměla nárok na samostatné rozhodnutí o demontáži Koněvova pomníku v Praze 6. Trvala na tom, že pomník spadá pod rusko-českou smlouvu o přátelství a spolupráci z roku 1993 a že Česko tuto smlouvu porušilo. České ministerstvo zahraničí už před časem prohlásilo, že to neodpovídá skutečnosti.

Nejvýrazněji se k pomníku vyjádřil Sergej Čerňachovskij, člen Izborského klubu, což je spolek proputinských ultranacionalistů. Čerňachovskij je profesorem na katedře dějin a teorie politiky na fakultě politologie Moskevské státní univerzity. Pro něj je invaze roku 1968 logickým a poctivým činem sovětského vedení. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) je pro tohoto muže jako Reinhard Heydrich.

Čerňachovskij proto vyzývá k tomu, aby vůči Kolářovi bylo vykonáno totéž co vůči Heydrichovi: „Hrdinou současného Česka a současné Evropy se stane ten, kdo v sobě najde odvahu přijmout a vykonat podobný rozsudek.“ Jak víme, Kolář, a také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) jsou pod ochranou policie kvůli důvodným obavám českých tajných služeb o jejich bezpečnost.

Miloš Zeman prohlásil, že Koláře odepsal, protože je podle něj neschopný. Vzhledem k rozšířené ruské představě, že český stát řídí prezident jako v Rusku, to nemusí vyznít pro moskevské úřady tak, jak to Zeman myslel.

Autor je komentátor Práva

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme