Složité umění odcházení v podání Elona Muska
Mnozí byznysmeni, umělci či politici by mohli vyprávět o tom, jak složitá disciplína je odcházení. Z postů šéfů, hybatelů, těch, co určují směr. A jedno takové odcházení v přímém přenosu teď můžeme sledovat za oceánem, kde se z vrcholných pozic ve Washingtonu po pár měsících stahuje Elon Musk. Donutili ho k tomu nejen zákazníci automobilky Tesla.
Nejbohatší člověk planety se výrazně zasadil o zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, na jeho kampaň vyčlenil stovky milionů dolarů, objížděl s ním mítinky a od jeho lednového nástupu do Bílého domu se stal klíčovou postavou celé administrativy.
Pomáhal vybírat ministry a důležité úředníky, doprovázel Trumpa při zahraničních cestách nebo při významných jednáních. A vedl iniciativu známou jako DOGE, která si dala za cíl zásadní seškrtání rozpočtových nákladů americké vlády.
Že úzká spolupráce dvou egomaniaků, jakými bezesporu Trump i Musk jsou, nemůže trvat věčně, bylo jasné od začátku. Ale to, že nyní podnikatel na ekonomické konferenci v Kataru oznámil, že pozastaví financování politiky a že se bude opět víc věnovat Tesle, souvisí s Trumpem spíš nepřímo.
Předně mu dali zákazníci z celého světa jasně najevo, že jeho politické angažmá neberou. Resp. tím, že dramaticky omezili nákupy Tesel, vyjadřovali nesouhlas s politikou Donalda Trumpa.
Přestože Musk říká, že šlo jen o poryv a že už se prodeje automobilky zase zvedají, není pochyb o tom, že jak jeho osobně, tak především akcionáře firmy to muselo vystrašit.
Musk Čechy zatím nerozhodil. Prodeje Tesly se v Česku drží, jinde v Evropě jsou propady enormní
Číst článek
Objevily se dokonce zprávy, že správní rada Tesly začala hledat potenciálního Muskova nástupce. On takové úvahy dementoval, ale nyní se nechal slyšet, že šéfem své automobilky chce být ještě mnoho dalších let. A že se jí opět začne pořádně věnovat, protože ho už nebude tolik potřeba ve Washingtonu.
Víc škody než užitku
Paradoxně se mu ústup z amerického hlavního města kvůli problémům Tesly hodí, neboť i mezi Trumpovými republikány sílí hlasy, že miliardářovy kroky jim přináší víc škody než užitku.
Jeho vzývané škrty, které měly vynést biliony dolarů, zůstávají daleko za očekáváním, sčítají se v podstatě jen drobky, navíc je provázely značné zmatky a chyby, které poškodily i tradiční republikánské voliče.
V podstatě se dá říct, že se děje to, co přijít muselo – Elon Musk se vrací dělat byznys, protože v politice se prostě a jednoduše spálil. Tak jako mnozí před ním i po něm totiž zjistil, že řídit stát jako firmu nejde. Minimálně ne v demokracii.
Autor je zástupce šéfredaktora serveru CzechCrunch
Předvolební atmosféru zahustí i několik soudních verdiktů
Lukáš Jelínek
Předvolební atmosféru zahustí i několik soudních verdiktů
Lukáš Jelínek
Zdražení dopravy ve středních Čechách dál zhorší dopravní situaci v Praze
Julie Hrstková
Slovensko se v očích Čechů propadá. Dostihnout to může i Babiše
Luboš Palata