Obyčejný příběh francouzsko-ukrajinského přátelství

Když se po katastrofě v Černobylu v bývalém Sovětském svazu ukázalo, že zdravotní problémy lidí žijících v širokém okolí jaderné elektrárny přetrvávají a že i po letech lidé umírají na následky ozáření, tak v Alsasku vznikl spolek nazvaný Děti z Černobylu na pomoc chudým dětem z postižené oblasti.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se schovávají od ruského vpádu na Ukrajinu v Kyjevském metru

Lidé se schovávají od ruského vpádu na Ukrajinu v Kyjevském metru | Zdroj: Reuters

A tak si manželé Edith a Raymond, dnes už důchodci, na léto brali domů na francouzský venkov holčičku Julii. I když nejsou vůbec bohatí, tak jí platili cestu letadlem, později i studia. Juliina maminka zemřela jako mladá na následky katastrofy. Stejně jako její malý bratříček, který se narodil s těžkým hendikepem. Tatínek přišel o život na následky zranění, které utrpěl coby voják.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Notaro: Obyčejný příběh francouzsko-ukrajinského přátelství

Juliin život se díky péči a finanční pomoci francouzských manželů změnil k lepšímu. Vystudovala, vdala se, narodily se jí dvě děti, Ivan a Anastasia. Bydlí v malém dělnickém domku na předměstí Kyjeva, chodí do práce.

Ruský útok mladou rodinu překvapil, i když se ho obávali už delší dobu. Po bolestném váhání si sbalili věci, naložili děti do půjčeného auta a odjeli se smutkem v duši směrem na západ.

Až do konce života

Jejich francouzští přátelé se nabídli, že za nimi přijedou na polskou hranici a pojedou pak s nimi do Francie, kde by u nich mohli žít. I Edith s Raymondem měli naložené auto a čekali na další informace.

Jenže na Ukrajině cesta autem v koloně byla nekonečně dlouhá, auta se prakticky nehýbala z místa, a tak se rodina rozhodla, že se vrátí domů do Kyjeva a že válku na Ukrajině přečká.

Juliin muž nechce dělat ve Francii pomocného dělníka, raději bude bránit svou zem se zbraní v ruce. To zní jako tisíckrát omleté klišé z učebnic dějepisu, ale je to tak. Jako kdyby dějiny byly jen znova a znova omílaná klišé: rozpínavost národů, nacionalismus, demagogie, krutost, krveprolití, ale i odolnost a hrdinství.

Když se Julia s rodinou vrátila domů do Kyjeva, tak jejich ulice byla zrovna obsazená ukrajinským vojskem. Noc raději přečkali na podlaze ve studeném metru a až další den se dostali zase k sobě domů.

Nyní se k Julii nastěhovala její kolegyně s dětmi, protože bydlí v paneláku a bojí se, že na něj Rusové shodí bombu. Jejich manželé se doma už nezdržují. Šli do boje.

A tisíce kilometrů od Kyjeva dva staří lidé, dobrodějové, Edith a Raymond, nemohou odtrhnout oči od obrazovky. Dívají se na populární francouzskou herečku Machu Meril, původem z knížecí ukrajinské rodiny, jak francouzskému publiku vysvětluje, co je Ukrajina a do jaké míry je ruská veřejnost dezinformovaná.

Sledují zprávy, strachují se o Julii, o její rodinu, o Ukrajinu. A jsou připraveni podporovat Julii i její zem až do konce života.

Autorka je spisovatelka, žije v Paříži

Klára Notaro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme