Většina ve sněmovně by byla, záleží na prezidentovi a pak na Petru Fialovi
Volby dopadly nepochybně dobře v jednom důležitém ohledu: ve sněmovně je většina, která se už před sečtením výsledků hlásila k vládní spolupráci.
Kdyby měly koalice Spolu a Piráti se STAN řekněme jen 100 mandátů a ANO s SPD stejný počet, bylo by skládání jakéhokoliv kabinetu mnohem obtížnější a déle by trvalo. Což si Česká republika teď nemůže dovolit – s ohledem na potřebu schválit rozpočet, krotit inflaci, vyvést ekonomiku z postcovidového útlumu a další naléhavé problémy.
Nečekaný triumf koalice Spolu. V posledním momentu přeskočila ANO a vyhrála sněmovní volby
Číst článek
Netřeba si dělat iluze, že prezident Miloš Zeman sestavování vlády usnadní. Několikrát řekl, že první pokus udělí vítězné straně, nikoliv koalici: Pokusí se o to tedy Andrej Babiš (ANO).
Před čtyřmi roky trval první pokus končící nedůvěrou ve sněmovně, vládnutím v demisi a druhým pokusem celkem sedm měsíců. Pokud obě opoziční koalice vytrvají a nenechají se rozložit, nemusela by země čekat na vládu s důvěrou tak dlouho, ale každého ztraceného týdne je škoda.
Jistě že většina dvou koalic je křehká, mluvíme o pěti stranách s různými programy, s různým osobním nastavením lídrů a s různými povolebními pocity (u Pirátů třeba zklamáním). Nebude to mít Petr Fiala (ODS) jako logický lídr vyjednávání a budoucí premiér vůbec jednoduché.
Nicméně – v roce 2018 vznikla na Slovensku po vládnutí Vladimíra Mečiara ještě širší koalice. Měla dokonce osm členů od pravice přes střed po levici a maďarské hnutí k tomu. A přece vydržela a začala reformovat Slovensko.
Petr Fiala by si měl dát co nejdříve oběd s tehdejším premiérem Mikulášem Dzurindou…
Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus
Regulace nájemného nefunguje. Přesto se světem valí jako lavina
Julie Hrstková
Tropický Sovětský svaz Nicoláse Madura
Eduard Freisler
Evropská komise navrhla seznam amerického zboží, na které by EU měla uvalit cla
Karel Barták
Slovensku hrozí, že ho ostatní začnou úplně ignorovat
Kamila Pešeková