Za vzestup xenofobie nesou odpovědnost i demokraté

Zemské volby v Bavorsku a Hesensku názorně předvedly, jak silnou politickou zbraní může být a také je otázka uprchlická. V těchto případech žel spíše v negativním slova smyslu. Sázejíc na xenofobii a nesnášenlivost vůči jakékoli cizorodosti, tedy i vůči přistěhovalcům, v obou těchto zemích významně bodovala pravicově extremistická Alternativa pro Německo.

Komentář Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti plánovanému ubytování migrantů v severosaské obci Strelln nedaleko Lipska

Demonstrace proti plánovanému ubytování migrantů v severosaské obci Strelln nedaleko Lipska | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Výsledky ukazují přesvědčivě, že už dávno není výsadou postkomunistických východních Němců dávat přednost extremistické politice, ať už zleva, nebo zprava, ale že tento fenomén úspěšně rozkvétá v bývalém západním Německu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Štern: Za vzestup xenofobie nesou odpovědnost i demokraté

Protiuprchlická rétorika extremistů totiž nepřekvapivě souzní se zhruba 60 procenty Němců, kteří si přejí ráznou změnu ve vládní běženecké politice.

Vstříc touze Němců udělat cosi rázně s uprchlíky vyšli i konzervativní vítězové voleb v obou spolkových zemích, CSU a CDU. Zejména pak bavorský premiér Markus Söder a šéf parlamentní frakce CSU Alexander Dobrindt, snažíce se tak, byť už je po dvanácté, sebrat vítr z plachet relativně úspěšným extremistům, nabídli jednoduchá a rychlá řešení.

Markus Söder oprášil ne příliš šťastnou myšlenku svého předchůdce Horsta Seehofera zavést horní hranici počtu, již množství přijatých utečenců nesmí překročit v rámci kalendářního roku. Návrh už v době Seehoferově, tedy v roce 2015, byl označen za protiústavní.

Bavorské volby vyhráli konzervativci. Pravicově populistická AfD je druhá se šestnácti procenty hlasů

Číst článek

Právo na azyl je právo individuální a sotva stát, jako je Německo, si může dovolit upřít toto právo běženci, který je shodou okolností ten rok řekneme dvoutisící stý první. V jednom Söder ale není mimo mísu. Nechce extremistům ponechat volné pole. Ví, že v ohrožení je sama demokracie.

Sociální velkorysost

Alexander Dobrindt tvrdí, že přitažlivost Německa mezi uprchlíky tkví hlavně v jeho sociální velkorysosti. Podle něho pak stačí tuto nežádoucí konkurenční výhodu odstranit a srovnat krok se zeměmi, které v sociální pomoci uprchlíkům jsou více než skoupé.

Alternativa pro Německo počítá úspěchy i na západě Německa. Bavorská konzervativní bašta ale dál drží

Číst článek

Dobrintovi oponenti dokládají, že přitažlivost Německa v porovnání s mnohými evropskými zeměmi nespočívá v prvé řadě v tom, jak která sociální dávka je nebo není vysoká, ale v tom, že Německo patří mezi hospodářsky nejvyspělejší země, že je charakterizuje spolehlivý právní stát a vlídné zacházení na úřadech, že nabízí bezpečné a v zásadě vstřícné prostředí, prakticky bezplatné vzdělání a tvořivé pracovní uplatnění.  

Nevstřícnost vůči běžencům jako účinná páka přetrvá. Extremisté s její pomocí budou opakovaně i v dalších volbách dosahovat stále lepší výsledků, dokud se stávající vláda nevzchopí, pochopivši konečně, že tak napomáhá rozkladu demokracie.

Autor je spolupracovník časopisu Přítomnost

Ivan Štern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme