‚Vše pro Německo.‘ Policie kvůli nacistickému sloganu odstranila plakáty AfD

Policie v jihoněmeckém Pasově odstranila předvolební plakáty strany Alternativa pro Německo (AfD), které obsahovaly úředně zakázaný slogan z dob nacismu. Vedení bavorské odnože strany, která bývá označovaná jako populistická až krajně pravicová, se od plakátů distancovalo, informovala agentura DPA. V Bavorsku se budou konat 8. října zemské volby.

Pasov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alternativa pro Německo

Alternativa pro Německo (AfD) v Bavorsku před volbami do zemského sněmu setrvale posiluje (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Slogan Vše pro Německo (Alles für Deutschland) podle bavorských úřadů používala polovojenská organizace SA, založená ve 20. letech 20. století nacistickou stranou NSDAP. Jeho využívání je trestné.

Policie uvedla, že plakáty se v Pasově objevily v pátek večer. Ještě týž den některé policisté odstranili. Vyšetřování vede v součinnosti se státním zastupitelstvím.

Alternativa pro Německo posiluje. Přihlíží tomu ‚jejich člověk‘ Klaus, voličům nevadí posun do extrému

Číst článek

Zemský lídr AfD v Bavorsku Stephan Protschka v pondělí uvedl, že plakáty nebyly schváleny na zemské úrovni a pravděpodobně je nechal vytisknout jeden kandidát do místního zastupitelstva. Vyzval také, aby všechny takovéto plakáty byly neprodleně odstraněny. „Něco takového nemá v AfD místo,“ řekl.

AfD v Bavorsku před volbami do zemského sněmu plánovanými na 8. října setrvale posiluje a podle posledního průzkumu agentury Civey by se sedmnácti procenty obsadila druhé místo za Křesťansko-sociální unií (CSU), která má 36procentní podporu.

Předvolebním Bavorskem v posledních týdnech otřásá také aféra s 35 let starým antisemitským letákem, který učitelé našli ve školní aktovce někdejšího středoškoláka a dnes zemského vicepremiéra Huberta Aiwangera.

K autorství letáku, který ve smyšlené soutěži o největšího zrádce národa nabízel jako ceny průlet komínem v Osvětimi a celoživotní pobyt v masovém hrobě, se sice přihlásil Aiwangerův bratr Helmut, pochybnosti o roli Huberta Aiwangera ale zůstaly. Podle předvolebních průzkumů Aiwangerovu stranu Svobodní voliči (FW) skandál nicméně nepoškodil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme