Zkrocení bouře
Svět zažívá nejnestabilnější období za poslední desetiletí. Války na Ukrajině, v Gaze, konflikty na Blízkém Východě i zdánlivě vzdálené šarvátky na moři v jihovýchodní Asii. To je skládačka, kterou testují autoritářské režimy, kam až mohou zajít. Hledají místa, kudy chtějí narýsovat novou hranici svého vidění světa. Pokud jim v tom nebudeme schopní účinně bránit, snadno se můžeme jednoho dne probudit uprostřed nepřátelské džungle.
Vždyť kdo by si před časem pomyslel, že budeme žít v Evropě bez vnitřních hranic s válečným konfliktem na jejím východním okraji?
Už třetí rok vývojem mezinárodních vztahů zmítá konflikt, který vyvolalo Rusko svým vpádem na Ukrajinu. Katastrofě s nedozírnými následky zabránila neuvěřitelná statečnost Ukrajinců, kteří se nepodvolili ani ruské propagandě, ani ruskému vojenskému vpádu. Tentokrát ukazuje globální Západ svou sílu.
Nejlepší zbraň je jednota
Dokázal se sjednotit, domluvit, a i přes některé neshody podpořit boj Ukrajinců proti agresorovi. Cesta k míru nevede přes ústupky, ale cestou důsledného dodržování mezinárodního práva, ochrany svobody, a především cestou vlastní fungující obrany.
Jednota je nejlepší zbraní, kterou máme k dispozici proti novému světovému pořádku, který chce světu vnutit putinovské Rusko.
I přes nesporné úspěchy, kterých Západ při podpoře Ukrajiny zatím dosáhl, jsme do značné míry stále vnitřně rozdělení a nejednotní. Ta agrese Ruska totiž není jen o tancích, dělech, letadlech a zbraních. Je to i svět hůře viditelný a rozpoznatelný, svět hybridních útoků na naše instituce, na náš způsob života, naše hodnoty a samotné základy demokratického světa.
Jsme uprostřed zuřící hybridní války. Dramaticky rychlý rozvoj moderních technologií, jejich dostupnost a stále lepší produkty umělé inteligence tuto válku jen zrychlují a prohlubují. Umělá inteligence v rukách dezinformátorů podporovaných Ruskem prohloubí ještě více nejistoty a omezí naši svobodu v už tak rozdělených evropských společnostech. Tím se teď musíme zabývat především.
Naučit se s novými technologiemi pracovat, rozpoznávat jejich nebezpečnost a vyvíjet procesy a cesty, jak se jejich negativním dopadům ubránit. Technologické hrozby jsou další přímou příčinou krize, kterou právě prožíváme.
Musíme posílit pozici Evropy ve vývoji a využití nových technologií, nejméně tím, že se propojíme s vývojem v Americe. Překotný vývoj ukazuje, že naše století nebude ani stoletím Ameriky, ani stoletím Číny, ale bude stoletím nového pohledu na funkci států a jeho institucí prizmatem revolučních změn ve využívání moderních technologií a služeb.
V Praze začala bezpečnostní konference Globsec. ‚Zaměří se na to, jak čelit Rusku či Číně,‘ říká analytik
Číst článek
Války nic dobrého nepřinesou
Když jsme před 20 lety jako studenti zakládali Globsec, chtěli jsme řešit budoucnost sjednocené Evropy a obrana byla jen malým zlomkem našeho zájmu. Dnes řešíme už třetím rokem na Globsecu především výbušná témata spojená s válečnými konflikty, s hrozbami, které přináší hybridní války.
Letos a nejspíš ani příští rok to nebude jinak. Mimořádně nebezpečná mezinárodní situace trvá, jen se zdá, že svět už pomalu začíná chápat, že nový světový řád tak, jak jej nabízí Rusko, nepřinese nikomu nic dobrého. Možná hrstce věrných kolem autoritářských vládců. Ostatním zbývá platit stále vyšší ceny za energie, potraviny, zbrojní výrobu a řešit hrozbu nekontrolovatelné inflace.
Myslím, že už umíme pojmenovat hrozby a věci, které nás trápí. Mluvíme o budoucnosti naší i celé planety a je dobře, že ten silný, konstruktivní hlas a názor, taky díky Globsec Fóru, zaznívá z našeho regionu a letos poprvé z Prahy. Jsme stále víc slyšet, a to je náš cíl.
Dnes se na východní hranici Evropy rozhoduje o zítřejším uspořádání světa a nebylo by nic horšího, než kdyby se o našich zemích rozhodovalo bez nás. Chceme při rozhodování sedět s ostatními za stolem, ne být servírovaným jídlem.
My, Slováci a Češi máme zásadní historickou zkušenost z podobného přístupu, kdy politika ústupků našich spojenců vůči agresorovi vyústila ve faktický rozpad Československého státu a skončila na dlouhá léta porobením fašismem.
Cílem Globsecu je hledat to, co nás spojuje a dělá silnějšími vůči agresorům nejrůznějšího druhu. Chceme diskutovat a dát prostor těm, kteří hledají cestu, jak krize překonat, a ne je vyvolávat.
Proto letošní konferenci věnujeme tomu, jak zkrotit bouři, v jejímž středu se právě nacházíme, tomu, jak z ní vyjít silnější, jednotní a svobodní.
Autor je zakladatel a ředitel Globsec
Bezpečnostní konference Globsec Fórum se letos poprvé koná v Praze od 30. srpna do 1. září.
Zlaté časy v Americe, které ale nikdo nevidí
Tereza Zavadilová
Pokračování koalice Spolu? Pouze z nouze ctnost
Lukáš Jelínek
Sdílená auta prohrávají v boji s magistrátem
Julie Hrstková
Změna času a Kocourkovští
Ivan Štern