Teroristka, Tátova volha či Hastrman. Rusko hostí devátý ročník festivalu Czech In

Pět českých filmů, tři ruská města a až několik tisíc diváků. To je festival českého filmu Czech In, který začal tento týden v Moskvě. Následně se přesunul do Jekatěrinburgu a na konci měsíce zamíří do Petrohradu. Ruským divákům představuje snímky jako Tátova volha nebo Hastrman. Letošní ročník festivalu zahájila v hlavním městě černá komedie režiséra Radka Bajgara Teroristka.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iva Janžurová ve filmu Teroristka

Jedním z představovaných filmů je snímek Teroristka s Ivou Janžurovou v hlavní roli | Zdroj: Cinemart

Příběh o učitelce na penzi, která se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. To byl jeden z filmů, který se letos představil ruským divákům na festivalu českého filmu Czech In.

„Já si myslím, že ruské publikum by tomu mohlo rozumět. Je to film o tom, že když někdo zneužívá svoji moc, měli bychom se proti tomu všichni bouřit, což si myslím,“ říká režisér a autor scénáře snímku Teroristka Radek Bajgar. Své dílo osobně uvedl tento týden v moskevském kině Okťabr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Festival českého filmu v Rusku

„V minulém a letošním ročníku jsme změnili koncept festivalu a přivážíme nejnovější filmy, a to od pohádky přes komedii až po drama,“ vysvětluje Hana Skládalová, ředitelka Českého centra v Moskvě, které festival Czech In organizuje.

Od roku 2011, kdy se akce konala poprvé, centrum pro ruské diváky uvedlo už víc než 50 současných českých snímků.

Na projekci teroristky se v Moskvě přišla podívat také Ksenija. „Neměla jsem nějaká očekávání. Syn mi říkal: ‚Pojď, půjdeme na současný český film.‘ Říkal ale, že upřímně neví, co… Víte, slovo ‚současný' je takové trochu odstrašující v poslední době. Bývá to nejčastěji něco takového nepochopitelného, avantgardního, experimentálního,“ říká divačka.

Film pro ni byl nakonec překvapením. „Byl takový lidský, takový veselý, takže odcházíme s dobrou náladou.“

Zaujmout moskevského diváka

Spíš než komedie přitom na festivalu v minulých letech sklidily úspěch filmy s vážnou tematikou.

„Říká se, že ruský divák je výrazně poučenější a citlivější na umění než ten český nebo evropský vůbec,“ říká Bajgar. Jemu samotnému to prý na festivalu všichni potvrdili. „Kultury je v Moskvě opravdu hodně moc.“

Animátorka Daria Kashcheeva převzala studentského Oscara. V děkovné řeči vyzdvihla FAMU a Česko

Číst článek

Že zaujmout publikum v ruské metropoli je podstatně obtížnější, potvrzuje i ředitelka Českého centra Hana Skládalová: „V Moskvě se trošičku víc musíme věnovat PR, neboť tady je kulturní nabídka tak široká, že Moskva má každý večer široké spektrum kulturních akcí, kterých se může zúčastnit, ale v Petrohradu a v Jekatěrinburgu máme vyprodané sály.“

Svého diváka si ale najde český film i ve velké konkurenci. Do kina Okťabr zamířil i Nikolaj, mladý začínající režisér. „Vždycky, když se v Moskvě koná nějaká přehlídka národní kinematografie - třeba nedávno tu byl festival dánského filmu - , tak je to možnost seznámit se s nějakou kulturou a filmy, které jinak člověk jen tak neuvidí."

V neděli se festival přesune do Jekatěrinburgu, kde svůj snímek kromě Radka Bajgara představí režisér Vít Karas, a to snímek Beze stopy. Další snímky, jež budou moci Rusové na festivalu zhlédnout, jsou Tátova volha a Hastrman

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme