Vítězem hlavní ceny Trilobit jsou tvůrci dokumentu o Jarcovjákové. Ocenění získali i Remunda nebo Just
Vítězem hlavní ceny audiovizuálních cen Trilobit udělovaných Českým filmovým a televizním svazem se stali tvůrci dokumentu o fotografce Libuši Jarcovjákové. Cenu za snímek Ještě nejsem, kým chci být obdrželi Klára Tasovská za scénář a režii a Alexander Kashcheev za scénář, střih a zvuk. Zástupci svazu ve středu ceny předali na Novoměstské radnici v Praze. Porota vybírala ze 78 snímků.
„Co pamatuji, téměř každý rok v trilobití porotě žehráme, kolik se urodilo dobrých dokumentů a jak málo hraných filmů, které by měly společenský i mezinárodní přesah. Nemluvě o tom, že by navíc zaujaly širokou veřejnost,“ uvedl režisér a dokumentarista Roman Vávra, který porotě předsedal.
„Letošní filmová produkce, mám dojem, byla v tomto směru vyrovnanější a navíc kvalitativně nadprůměrná. Je až s podivem, kolik vzniklo filmů, seriálů a dalších audiovizuálních děl v zemi s neujasněnou kulturní politikou, za mnohdy až nedůstojných tvůrčích podmínek,“ dodal.
Cenu Moc bezmocných za přínos občanské společnosti si odnesl Filip Remunda za režii dokumentárního filmu Štěstí a dobro všem. Porota ve svém zdůvodnění uvedla, že „snímek bravurně zachycuje proměnu myšlení a hodnot po pádu Sovětského svazu na osudech vzdělaných, ale vnitřně troskotajících jedinců“.
Cenu Vladislava Vančury udělovanou za dlouhodobé nebo celoživotní dílo obdržel Vladimír Just. „Vedle Ceny F. X. Šaldy, kterou Vladimír Just obdržel v roce 1997 za své umělecko-kritické dílo, přidává Cena Vladislava Vančury ocenění za jeho kontinuální působení v oblasti reflexe filmu a televize,“ sdělil v laudatiu člen poroty Jan Lukeš.
Cenu Trilobit 2025 získali Viktor Tauš za námět a režii filmu Amerikánka, Jiří Havelka za námět, scénář a režii snímku Zahradníkův rok, Dominik Kalivoda za námět, scénář a režii dokumentárního filmu Velký finále PSO a Pavel Soukup za režii šestidílné televizní série Metoda Markovič: Hojer.
Amerikánka, portrét fotografky Jarcovjákové a Vlny. Šanci získat Cenu filmových kritiků mají tři snímky
Číst článek
Kritickou cenu Citron Český filmový a televizní svaz udělil České televizi za redukci kulturních pořadů na úroveň zpravodajství a publicistiky, s takřka úplným vyloučením pořadů umělecko-kritických a diskusních. „Vysílání kulturních pořadů patří mezi základní funkce média veřejné služby. Honba za masovou sledovaností nedává v tomto případě smysl,“ zdůraznili porotci.
Ocenění Trilobit za audiovizuální tvorbu začal Český filmový a televizní svaz udílet už v 60. letech a po vynucené přestávce v tom pokračoval od roku 1991. Prestižní Vančurovu cenu od poloviny 90. let převzali například Jiří Menzel, František Vláčil, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Miroslav Ondříček nebo Zdeněk Svěrák. V lednu 2015 byla „na dálku“ udělena Miloši Formanovi.