Na Pražském hradě zazní Válečné rekviem k uctění památky obětí konfliktů. Uvede jej přes sto zvonů
Na Pražský hrad se po dvaceti letech vrací hudební festival Prague Sounds. V neděli společně několik orchestrů ve Vladislavském sále odehraje Válečné rekviem britského skladatele Benjamina Brittena. Koncert zároveň předznamená více než sto pražských zvonů, které se v 18.00 po dobu deseti minut rozezní například ve Svatovítské katedrále, kostele svatého Mikuláše nebo Týnském chrámu. Uctí tak památku válečných obětí.
Monumentální protiválečné dílo zazní v podání několika souborů, mezi nimiž budou například hudebníci České filharmonie nebo někteří členové Kyjevského symfonického orchestru.
Ve Vladislavském sále zazní Válečné rekviem k uctění památky válečných obětí. Poslechněte si celou reportáž
„Organizační náročnost je právě v obsazení, které je obrovské. Jde o velký symfonický orchestr a komorní orchestr, dále velký smíšený sbor, dětský sbor a tři sólisty. Skladba má mnoho vrstev, ať už zvukových či instrumentačních. Je to hodně těžké,“ popisuje dirigent Lukáš Vasilek.
Zároveň jde podle něj o emočně náročné dílo. Liturgickými texty budou posluchače provázet titulky. Rekviem rovněž obsahuje verše napsané v zákopech první světové války.
„Benjamin Britten do něj zahrnul verše Wilfreda Owena, což byl voják v první světové válce. Psal je přímo v zákopech. Brittenovo rekviem je proloženo právě danými sugestivními a silnými verši a jeho působivost je skutečně výjimečná,“ zdůrazňuje ředitel festivalu Prague Sounds Marek Vrabec.
Lukáš Vasilek Válečné rekviem dirigoval poprvé v únoru, rok po ruské invazi na Ukrajinu. Tehdy jej posluchačům představil v pražském Rudolfinu. Vladislavský sál však podle něj nemá ideální akustiku.
„Je tam trošku komplikovaná. Zatímco Rudolfinum bylo pro podobné koncerty v podstatě stvořeno, Vladislavský sál už tak úplně ne. Myslím, že to bude napínavé a zvukově zajímavé. Na druhou stranu nám to ale vyrovná genius loci,“ zamýšlí se dirigent.
Pražské zvony
I kvůli náročnosti se Brittenovo rekviem uvádí pouze zřídka. Každé jeho provedení tak poutá pozornost. „Není tam prostor k nejistotě či chybám. Je to, jako byste řídili obrovské letadlo. Jakmile se seknete, jde všechno pryč,“ dodává Vasilek.
‚Oslava české kultury a evropské spolupráce.‘ Óda na radost zahájila Koncert pro Evropu na Vltavě
Číst článek
Památku válečných obětí před koncertem uctí také zvony pražských kostelů a chrámů, rozezní se například v kostele sv. Mikuláše nebo Týnském chrámu na Staroměstském náměstí. Samotné rekviem zahájí i ukončí odbíjení zvonu Jan Křtitel, který se nachází ve Svatovítské katedrále.
„Zvon je určený právě k vyzvánění památky za zemřelé, tudíž se také zapojí. I v tom to bude výjimečné. Jde o příležitost poctít všechny oběti šílené války, která právě probíhá,“ uzavírá ředitel Prague Sounds.
Koncertu by se měl zúčastnit rovněž prezident Petr Pavel. Na Válečné rekviem pak festival Prague Sounds naváže v listopadu dalšími devíti koncerty.