SOUTĚŽ: Chcete horor? Postavte dům a dejte do něj příšeru, radí nová kniha
Horor je celý svět, v němž se dá bydlet. Všichni se totiž něčeho bojíme. Nová kniha publicisty a fanouška hororů Antonína Tesaře zavede čtenáře do nejrůznějších filmových i literárních končin tohoto žánru a ukáže, jak neobyčejně pestrý a široký může být. Publikaci V domě je příšera můžete vyhrát v rámci pravidelné pondělní soutěže serveru iROZHLAS.cz.
„Mám pocit, že hororový žánr je vnímaný trošku jako braková záležitost nebo že mu spousta lidí rozumí tak nějak zúženě,“ popsal Tesař v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
„Někdo chápe, že horor, to jsou ty krváky nebo že to jsou nějaké duchařské, nadpřirozené příběhy. Chtěl jsem ukázat, že horor je tohle všechno, a ještě mnohem víc. A že stojí za to se jím zabývat nějak vážněji,“ vysvětlil záměr za svou novou knihou.
Nesnaží se v ní vystihnout dějiny hororového žánru ani následovat nějakou chronologii. Jak říká, i když ta kniha není úplně hubené, není to žádná encyklopedie.
„Šel jsem po tématech, u kterých jsem si říkal, že by mohla být zajímavá i dneska, i když jsou třeba historická. Chtěl jsem spojit literaturu s filmem a ukázat na pestrost toho žánru,“ říká redaktor dvouměsíčníku Cinepur a také mimo jiné spolupracovník Radia Wave.
Jedna kapitola je tak věnovaná třeba brakovému, krvavému hororu, další zase satanistickým a paranormálním hororům nebo tvorbě spisovatele Stephena Kinga. Od snímků jako Rosemary má děťátko se čtenáři dostanou přes kultovní filmy Davida Cronenberga až ke queer hororům a folklorním příšerám z Nigérie, Latinské Ameriky nebo Východního bloku.
„Ta angloamerická tradice, to je takové epicentrum toho. Většina lidí se k hororu dostává hlavně přes americké nebo anglické filmy či knihy, ale já jsem chtěl ukázat i to, že horory vznikají po celém světě,“ zdůrazňuje Tesař.
Pravidla soutěže
Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz
„Myslím, že čtenáře potěší třeba exkurz do upírských a vlkodlačích hororů z východního bloku, včetně bývalého Československa. To je taková roztomilá, ale možná ještě zajímavější kapitola, než byste si mohli myslet,“ láká publicista.
Antonín Tesař je dlouholetým dramaturgem Festivalu otrlého diváka. Vedle toho je také spoluautorem knihy Planeta Nippon o japonské popkultuře. Podílel se také na publikaci Krev, slzy a sperma zaměřené na brakový film.
Jeho knihu o hororu V domě je příšera vydalo nakladatelství Paseka.
Chcete se zapojit do soutěže o 5 knih V domě je příšera? Napište nám do pátku 11. dubna do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:
Která z Tesařových knih získala nominaci na cenu Magnesia Litera?
Do odpovědi uveďte:
- Jméno a příjmení
- Adresu pro případ výhry
- Telefon, případně e-mail
Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.