Výstava připomíná pronásledování české a polské inteligence
Pronásledování české a polské inteligence nacisty na počátku druhé světové války připomíná unikátní výstava "Zapomenuté vyhlazování?". Dvoudílná expozice je od tohoto týdne k vidění ve dvou bývalých německých koncentračních táborech: Ravensbrück a Sachsenhausen.
Podle profesora Güntera Morsche má název výstavy lidi popíchnout, aby o nepříliš známém tématu začali více diskutovat. Upozorňuje také na otazník za názvem výstavy. Ten má klást otázku, zda šlo skutečně o vyhlazování. U české inteligence se totiž o cíleném vyhlazování bavit nelze, na rozdíl od té polské.
Název výstavy má také klást otázku, zda není tato válečná etapa zapomenutá. V Polsku a Česku určitě ne, ale v Německu se o tomto lidském strádání ví velmi málo.
Výstava kromě jiného nabízí ohromné množství autentických exponátů, které věznění čeští studenti zhotovili v táboře. Návštěvníci tak mohou vidět kresby studentů, malby Josefa Čapka a mnoho dalších zajímavostí, mezi kterými jsou keramika i zpěvník.
Druhá část výstavy v ženském koncentračním táboře Ravensbrück také nese výraznou českou stopu. Právě v něm totiž zahynula v roce 1944 novinářka a spisovatelka Milena Jesenská. Návštěvníci expozice můžou vidět složku, kterou na bývalou komunistku Jesenskou vedlo gestapo nebo dojemný dopis, který žurnalistka napsala své dceři Janě, nazývané "Honza."