Žižkov má svůj vlastní betlém. Biblické postavy doplňuje Jára Cimrman nebo Olga Havlová
Ježíška, ale i Jaroslava Haška nebo Járu Cimrmana uvidí lidé v netradičním žižkovském betlému. Po čtyřech letech, kdy ho z popudu radnice Prahy 3 budovali pedagogové a studenti tamní Střední uměleckoprůmyslové školy, byl nyní dokončen.
Finální podobu, která zachycuje žižkovskou scenérii z první poloviny 20. století doplněnou o 36 figur, představili v pondělí autoři spolu se zástupci městské části.
Svatopetrské náměstí bude zdobit obří betlém z písku. Jesličky ve Vatikánu ponesou i českou stopu
Číst článek
Betlém je unikátní tím, že figurky kromě biblických postav představují i žižkovské rodáky a lokální osobnosti, reálné i fiktivní – jako třeba Cimrmana. Dílo je k vidění do konce ledna v informačním centru Prahy 3.
Betlém začal vznikat před více než čtyřmi lety a zprvu ho tvořila jen svatá rodina a tři králové. Postupně se počet figurek rozšířil, takže je v něm k vidění například první žižkovský starosta Karel Hartig, císař František Josef I., prezident Tomáš Garrigue Masaryk, hudebník Jaroslav Ježek, spisovatelé Jaroslav Hašek a Jaroslav Seifert, malířka Toyen.
K nalezení jsou však i fiktivní postavy jako například Jan Tleskač, Josef Švejk, Jára Cimrman a Rychlé šípy. Mezi figurami jsou i klasické žižkovské postavičky jako harmonikář, řezník či drbna.
Letošním přírůstkem je Pérák, který podle legendy v době protektorátu bojoval s pomocí pružin na botách s německými okupanty. Nově jsou k vidění i spisovatel Franta Sauer, herci Oldřich Nový, Vlasta Burian a Jaroslav Marvan a také Olga Havlová. Ta stojí na pivním sudu, který má připomínat jejího manžela, prezidenta a dramatika Václava Havla. Novinkou je rovněž osvětlení a elektrifikace betlému.
Příběh betlému má podle autorů dvě roviny – biblickou a žižkovskou. Ta první vychází z křesťanské tradice, zatímco druhá ze stylizované podoby Žižkova začátku 20. století. Řezník je tak zároveň žižkovským řezníkem a Herodem, policajt reprezentuje také římského vojáka.
Figurky jsou podle jednoho z autorů betlému Richarda Peška z umělé pryskyřice odlité do silikonových forem vytvořených z originálů z keramické hlíny. Budovy jsou vyřezány z překližky. Jak postavy, tak scenérie, jsou vybarveny olejovými barvami v kombinaci s temperami.