Britský zpěvák Sting slaví šedesátiny
Světoznámý britský zpěvák, skladatel, ochránce lidských práv a deštných pralesů a filantrop je vítá. Dekádu po 50tce si podle svých slov užil, a tak čeká, že ta další bude ještě lepší. Sting o sobě říká, že si vnitřně připadal vždy starší, než ve skutečnosti byl. Příchod šedesátky ho proto nepřekvapil.
„Zajímají mě hudební hybridy, třeba prolnutí jazzu s popem nebo popu s klasikou," prohlašuje Sting, který se pro předposlední album If On A Winter's Night inspiroval třeba chorály ze 14. století.
Za svou více než třicetiletou kariéru prošel Gordon Matthew Sumner snad všemi hudebními styly kromě heavy-metalu. Zatím poslední deska Symphonicities je shrnující. Nahrál ji se symfonickým orchestrem a prezentoval na ní své nejslavnější písně ze sólové dráhy i éry se skupinou The Police.
Martina Hanáčková podává při příležitostí šedesátkých narozenin britského písničkáře Stinga přehled jeho kariéry
Sting, který hraje na kytaru, mandolínu, piano, harmoniku, flétnu, saxofon nebo loutnu, vydal dvě desítky desek a několik filmových soundtracků. Šestkrát koncertoval také v Česku a nikdy nevynechal žádný ze starších hitů jako Roxanne, Every Little Thing She Does Is Magic nebo Englishman In New York.
V mládí vystupoval na jevišti v černožlutém svetru, začali mu proto říkat „sting" tedy žihadlo.
Asi nejčastějším tématem Stingových textů je láska. Slova k písním ale psal také o studené válce nebo válce v Iráku. Od 80. let se Sting angažuje v boji za lidská práva, účastní se charitativních koncertů a ekologických festivalů. Na záchranu deštných pralesů založil dokonce vlastní nadaci.