Zemřel Ferdinand Havlík, spoluzakladatel Divadla Semafor
V noci na pondělí zemřel klarinetista Ferdinand Havlík. Bylo mu 85 let. Havlík byl spoluzakladatelem Divadla Semafor, složil hudbu například ke hře Kytice. Kromě komponování pro Semafor v divadle působil také jako ředitel a jeho melodie doprovázely i některé filmové a televizní inscenace.
Ferdinand Havlík zemřel po dlouhé nemoci. O svém zdravotním stavu mluvil letos v červenci ve vysílání Českého rozhlasu Brno. „Osm prášků denně, to je taková bilance. A jinak pořád swinguju. Klarinet ještě udržím,“ popisoval.
Havlík se hudbě věnoval profesionálně už od svých sedmnácti let, hrál hlavně jazz. Vystupoval třeba v pražském hotelu Jalta, v kavárně Vltava nebo klubu Reduta, kde doprovázel zpěváky.
Nabídku ke vstupu do Divadla Semafor dostal od Jiřího Suchého, jako kapelník tam přišel v roce 1959. V divadle byl činný nejen jako hudebník, ale ve většině her si zahrál v malých rolích.
Havlík se objevil i ve filmu, například ve snímku Kdyby tisíc klarinetů nebo Slavnosti sněženek.
V Semaforu působil do roku 1995, poté účinkoval hlavně s vlastní kapelou Swing Band, kterou založil už v polovině 70. let.
„Ferdinand Havlík se naprosto otiskl do té veliké banky úžasných písní, se kterými vyrostla základní generace a které nikdy nezmizely,“ zdůraznil hudební publicista Pavel Klusák.
„Jestliže Jiří Šlitr s Jiřím Suchým písničky kongeniálně psali, pak Ferdinand Havlík jako aranžér, ten, který písničkám dává orchestraci, od samého začátku byl u vytváření soundu těch písniček,“ zavzpomínal Klusák na semaforské období Ferdinanda Havlíka.
Ferdinand Havlík pocházel z Brna a původně začínal s houslemi, jak v létě zavzpomínal ve vysílání Českého rozhlasu Brno:
„Tatínek se domníval, že snad kousek talentu tam bude, tak mě dal do houslí.“
Profesionálně se Ferdinand Havlík hudbě věnoval od sedmnácti let. Ještě před založením divadla Semafor se s ním jako hudebník několikrát potkal Karel Štědrý:
„Měl jedno takové úsloví, že zkoušejí jen zbabělci. Jinak všichni ostatní to hrají z listu.“