Kojení je nezastupitelné, potvrdila další studie
Nová studie mezi britskými matkami prokázala, že kojení má blahodárný vliv nejen na zdraví dítěte, ale také na jeho psychický vývoj. Podle BBC průzkum u 10 tisíc matek a jejich dětí ukázal, že kojené děti měly ve vyšším věku mnohem méně psychických problémů než ty, které se v prvních měsících krmily umělou výživou. V řeči čísel to vypadá tak, že s problémy v chování se potýká šest procent kojených dětí, kdežto u nekojených je to 16 procent.
Kromě základních živin důležitých pro vývoj dítěte obsahuje mateřské mléko celou řadu imunologických faktorů, které chrání dítě před infekcemi. Vyznačuje se jedinečným složením tuků – dostatek mastných kyselin řady n-3, které jsou odpovědné za to, že psychomotorický vývoj dítěte probíhá v pořádku.
„Je tam celá řada jiných látek, jako je leptin, grelin a adiponektin, které jsou odpovědné také za to, že dítě má nutriční programování, že v pozdějším věku netrpí tolik obezitou a že netrpí metabolickým syndromem v pozdějším věku,“ vysvětluje lékařka Anna Mydlilová, hlavní propagátorka kojení v České republice.
Důležitým faktorem kojení je i kontakt matky a dítěte. Velký význam má podle Mydlilové první přiložení dítěte matce na porodním sále: „Nezapomeňme, že zde byla doba, kdy byly děti od svých maminek oddělovány. Řada studií hlavně k nedonošeným dětem říká, že je nutný ‚skin to skin‘ kontakt, tedy kůže na kůži od samého počátku. Je to důležité, aby se matka hned od počátku zapojila do péče o dítě.“
Vývojoví psychologové a neurologové zdůrazňují, jak je důležité hned od samého počátku slyšet hlas matky a také taktilní stimulace. U separovaného dítěte nemůže dojít k propojení receptorů a center v mozku, což může mít vliv na jeho pozdější výchovu.
Až devadesát procent českých žen, které odcházejí z nemocnice, kojí své děti. Bohužel málokterá žena kojí doporučovaných šest měsíců. „Někdy je to dáno kulturou kojení, která není v České republice příliš vyvinutá. Maminky, které se rozhodnou pro kojení, si nedovedou představit, že kojení není samozřejmost. Že se musí učit technice kojení, protože 50 procent z nich má problémy v porodnici a 50 procent po propuštění. Je důležitá motivace maminky, musí mít napojení na laktační poradnu, na paní doktorku. Pokud si maminka nevěří a není podporovaná, velice rychle přestává,“ tvrdí Mydlilová.