Léčba kmenovými buňkami pomohla psovi s artritidou

Stejně jako lidé, i zvířata trpí řadou neduhů. Od těch spojených s pohybovým aparátem by jim mohla už brzy začít pomáhat léčba kmenovými buňkami. Jeden příběh šťastně uzdraveného psího pacienta natočila redaktorka Českého rozhlasu Eva Rajlichová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatý retrívr / Golden retrívr

Zlatý retrívr / Golden retrívr | Foto: Martin Smrček

Zlatý retrívr Morgan, kterému je 7 let, byl před téměř rokem ve špatném zdravotním stavu. „Začal kulhat, pořád se to horšilo a horšilo. Zkoušelo se to utlumovat léky, které samozřejmě pomohly, ale po vysazení léků se to vrátilo zpátky, pak se udělaly rentgeny kloubů a kyčlí. Vyšla tam artritida, už to bylo ve fázi, kdy pes nebyl schopný sejít ze schodů, plazil se po zemi a měl velké bolesti,“ říká jeho majitelka Andrea Kostelecká.

Aby Morganovi pomohla, rozhodla se zkusit léčbu autonomními kmenovými buňkami, které fungují jako základní stavební kameny, díky kterým se poškozené tkáně nebo orgány dokážou většinou poměrně rychle samy opravit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o úspěšném léčení kmenovými buňkami natočila redaktorka Eva Rajlichová

„Morgana jsme uspali a provedli jsme drobný chirurgický zákrok, kdy jsme odebrali kostní dřeň z křídla kyčelní kosti. Po zpracování v laboratoři jsme aplikovali čtyři dávky do každého kloubu. Nějakou dobu měl klidový režim, postupně se přidávala aktivita, trvalo to pár měsíců, než došlo k úplné úpravě stavu, ale už je to skoro rok, co je Morgan ošetřen touto moderní metodou, nekulhá a je z něho spokojený pes,“ říká veterinářka Blanka Neumanová.

Morgan se tak bude moci vrátit i ke své práci - jako canisterapeutický pes pomáhá dětem v Thomayerově nemocnici. „Pro mě to byla jediná možnost léčby a zafungovalo to,“ dodává majitelka Andrea Kostelecká.

Léčba je levnější než náhradní kloub

Výhodou je i cena - za náhradu jednoho kloubu by majitel psa zaplatil asi 30 tisíc korun, léčba kmenovými buňkami je podstatně levnější.

„My předpokládáme, že u nekultivovaných buněk se bude cena pohybovat kolem 20 tisíc za jednu léčbu. U kultivovaných buněk budou ceny samozřejmě vyšší. Tam dáváme čistou kulturu, která má určité výhody – dávka se dá zamrazit, použít v budoucnu, tam ta cena bude přesahovat 50 tisíc korun,“ vysvětluje Daniel Bezděk ze společnosti Eponacell.

V dohledné době chce společnost rozšířit síť veterinárních pracovišť, se kterými budou spolupracovat. V areálu Akademie věd ČR se jim povedlo vybudovat i specializovanou laboratoř. „Tady by se v budoucnu měla odehrávat celá ta věc s kmenovými buňkami, měly by se tady zpracovávat. My tady máme čistý prostor, máme tu speciální vzduchotechnickou jednotku, která čistí vzduch,“ dodává Bezděk.

Kmenové buňky vyléčí i poraněné šlachy

Zdeněk Žák - vedoucí kliniky chorob koní Fakulty veterinárního lékařství v Brně si myslí, že autotransplantace kmenových buněk, by mohla být velmi přínosná i při regeneraci poranění šlach:

„Poranění šlach je velmi časté, říká se, že 42 procent koní z dostihového provozu je vyřazeno kvůli poraněním šlach, to je skoro polovina. U dostihových koní je uplatnění na léčbu šlach obrovské. Jenom musíme zjistit tu správnou indikaci a správnou rehabilitaci, abychom to mohli doporučovat s čistým svědomím v plné míře, aby cena, za kterou majitel zaplatí, byla odpovídající výsledku.“

Léčba pohybového aparátu zvířat kmenovými buňkami je inspirovaná zkušenostmi českých vědců vedených profesorkou Evou Sykovou - ředitelkou Ústavu experimentální medicíny při Akademii věd České republiky:

„Samozřejmě tyto buňky používáme i u pacientů, u 42 pacientů s míšním poraněním a u 28 s ischemickou končetinou a několika s kloubním onemocněním.“

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme