Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Odhalené tajemství modrých záblesků

Vědcům se podařilo vysvětlit, jak se na moři tvoří záblesky modrého světla. Celý proces začíná pohybem vody, který zasahuje buňky řas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princip bioluminiscence u jednobuněčných řas obrněnek

Princip bioluminiscence u jednobuněčných řas obrněnek | Foto: National Science Foundation, Zina Deretsky

Na hladině některých moří bývají v noci vidět záblesky modrého světla. V současnosti se tento typ bioluminiscence vyskytuje například u pobřeží Kalifornie. Způsobují jej jednobuněčné řasy obrněnky (Dinoflagellata), ale jak přesně to dělají, zatím nikdo nevěděl. Nová studie, kterou zveřejnil prestižní časopis Proceedings of the National Academy of Sciences, však naznačuje, že příčinou celého jevu je pohyb vody, který v buňkách řas otevírá napětím řízené iontové kanály.

Obrněnka, která se vznáší u hladiny moře, vnímá vlnění vody. Mechanické podněty vyvolávají v její buňce vznik elektrických impulzů, které otvírají napěťově řízené kanály organel nazývaných vakuoly. Otevření kanálu má za následek, že se obsah vakuoly může míchat s obsahem drobných váčků (scintilonů) v její membráně. Vakuola je bohatá na protony, které z ní vstupují do váčků a aktivují jejich enzym luciferázu. Ten při oxidaci substrátu luciferinu uvolňuje energii v podobě světla, a vytváří tak ony viditelné modré záblesky.

Zdroj: NSF

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme