Se stavem Janských Lázní se přijeli seznámit senátoři z výboru pro zdravotnictví

Zástupci senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku navštívili Janské Lázně. Vybraní senátoři se přijeli seznámit se stavem místních lázní, ve kterých se v minulém roce vystřídali tři různí ředitelé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Secesní kolonáda

Secesní kolonáda | Foto: město Janské Lázně

Současný ředitel Rudolf Bubla seznámil senátory s problémy, které lázně pod jeho vedením trápí, a představil jim svou vizi na jejich zachování. Chce ve větší míře to, co jeho předchůdci, tedy především zvýšit podíl lidí, kteří si léčení sami zaplatí, a přilákat do lázní zahraniční klientelu.

„Za rok 2013 se samoplátci podíleli na výnosech asi 18 procenty, z čehož většina byla zahraničních klientů. Kdyby se nám v průběhu roku 2014 podařilo toto číslo zdvojnásobit, považoval bych to za velmi úspěšné,“ nastiňuje směřování lázní jejich ředitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Janských Lázních natáčel redaktor Václav Plecháček

Dalším krokem je zastavit proces privatizace a následně prodat nepotřebný lázeňský majetek. Momentálně je totiž několik budov, a to i v samotném centru města, které lázně nevyužívají. Ovšem musí zajišťovat jejich provoz, například v nich topit, a to jsou roční náklady v řádech statisíců. S prodejem souhlasí i bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová z ČSSD.

„Budovy, které by tu byly navíc, ty si myslím, že by bylo vhodné prodat, protože není tady vidina, že by se ta kapacita měla ještě rozšiřovat,“ říká Emmerová. Ta chce zároveň podpořit změnu indikačního seznamu, který je podle mnoha odborníků hlavní příčinou problémů českých lázní.

„Samozřejmě že se na indikačním seznamu pracuje na úrovni ministerstva. Protože na existenci lázní visí - přímo nebo nepřímo - mnoho jiných povolání a určitá kvalita života mnoha občanů v tomto regionu,“ dodává senátorka.

Obavy o práci

Janské Lázně se dostaly do velmi složité finanční situace, v posledních dvou letech jim výrazně ubyli klienti, a dokonce se mluvilo o uzavření známé dětské léčebny Vesna. Ta je v těchto dnech naplněná z necelé poloviny, část pro dospělé pacienty ještě méně.

I proto je asi padesát ze třech stovek zaměstnanců lázní doma a dostává 70 procent platu, další se bojí, že přijdou o práci úplně. Podle Martina Dvořáka z odborové organizace totiž některým přišla mnohem menší výplata, než byli zvyklí.

„Vedení lázní přistoupilo k ořezání platů o osobní ohodnocení, které mnohdy dělá až 35 procent, a nepřiznalo prémie. Pro zaměstnance je to samozřejmě velké zklamání,“ poznamenává Dvořák.

Lázně prodělaly v minulých dvou letech téměř 90 milionů korun, z toho 60 za minulý rok. Přesto ředitel Rudolf Bubla říká, že zaměstnance propouštět nebude, lázně mají peníze na další provoz a krach jim v nejbližší době nehrozí.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme