V Moravskoslezském kraji registrují rekordní nárůst zájemců o pěstounství
Za první čtvrt rok už schválili úředníci v Moravskoslezském kraji 50 nových žádostí o pěstounství. Za celý loňský rok jich přitom bylo 130. Dětem, které stále zůstávají v dětských domovech, tak roste šance, že je za několik měsíců přivítají v náhradní rodině.
„Je nepochybné, že děti potřebují rodinu. Je pro ně dobré mít stále prostředí, což podporují také vědecké výzkumy, které hovoří o jedinečném vztahu mezi pečující osobou a dítětem,“ říká Daniel Rychlík z krajského úřadu Moravskoslezského kraje.
Na severu Moravy a ve Slezsku ale stále vyrůstá přes 500 dětí v dětských domovech a 130 v kojeneckých ústavech.
„Doma to bylo nepříjemné, tak jsme museli jet,“ svěřil se nedávno dvanáctiletý Petr z dětského domova z Vrbna pod Pradědem. Šance dětí na svoji rodinu ale roste. Když ne vlastní, tak alespoň pěstounskou.
„Jsme rádi, že žádostí přibývá. Evidujeme i vyšší počet lidí, kteří jsou ochotní si vzít i větší děti, děti jiného etnika nebo děti s hendikepem,“ podotkl Rychlík.
Podle něj za růstem žádostí stojí změna zákona, který teď pěstouny více podporuje. A také to, že se z pěstounství stalo celospolečenské téma.
„Na jednu stranu jsou tady lidé tvrdí a pracovití, na druhou stranu jsou tady i lidé s otevřeným srdcem. Ze všech dětí z celé České republiky, které jsou v pěstounské péči, jich hned dvacet procent žije právě v našem kraji,“ dodal Rychlík.
Moravskoslezský kraj je krajem s největším množstvím pěstounů, rekordní počet žádostí jeho prvenství ještě potvrdí.