Stanné právo v Thajsku vyvolalo mezinárodní odezvu. Předčasné volby by se mohly konat v srpnu
I přes vyhlášené stanné právo se v thajském Bangkoku sešli protivládní demonstranti. Ti požadují předčasné volby a odstavení někdejšího premiéra Tchaksina Šinavatry usvědčeného z korupce od moci. Spojené státy i Čína mezitím vyzvaly thajskou armádu k mírovému řešení krize. Od začátku protestů před půl rokem zemřelo v Thajsku při střetech už 28 lidí.
"Zítra tady pořád budeme. Stále pokračujeme podle plánu v naší misi, abychom si zvolili premiéra lidu a vládu lidu,“ řekl vůdce protivládních protestů Sutep Thaugsuban davu svých podporovatelů.
Podle něj se armáda nepokouší ani o převrat, ani o zrušení ústavy. To tvrdí i vrchní velitel armády generál Prayuth Chan-ocha, přestože armáda už v minulosti převrat provedla, když svrhla kontroverzního premiéra Tchaksina Šinavatru.
Generál Chan-ocha vyzval obě strany k dialogu. Prozatímní thajský premiér Niwatthamrong Boonsongphaisan už oznámil, že by se nové volby mohly konat v srpnu.
Armáda může v rámci stanného práva nařídit zákaz vycházení, provádět domovní prohlídky bez předběžného souhlasu soudu a zadržovat osoby, aniž by měla zatykač. Má také právo zakázat demonstrace a proti jejich účastníkům smí použít zbraně.
Vlna nepokojů se zvedla koncem loňského roku. Odpůrci tehdejší premiérky Jinglak Šinavatry protestovali proti vládě, kterou podle nich ze zákulisí řídil její bratr, expremiér Tchaksin Šinavatra. Premiérka v únoru vyhlásila nové volby, ty ale narušily blokády, střety a protesty demonstrantů a nakonec byly anulovány.
Ústavní soud pak v květnu nařídil Jinglak, aby odstoupila. Zemi od té doby vede nový premiér. Stoupenci Jinglak Šinavatry proti tomu protestují, protože nevzešel z voleb.