Bývalý západoněmecký ministr zahraničí zavzpomínal v Praze na útěk lidí z NDR
Zahrada i chodby západoněmecké ambasády v Praze připomínaly před 25 lety spíš uprchlický tábor než sídlo velvyslance. Za jeho zdmi se tísnily tisíce občanů tehdejší NDR, kteří se přes Prahu pokoušeli dostat do západního Německa. Tehdejší události si dnes na velvyslanectví v Praze připomněl také bývalý ministr zahraničí Spolkové republiky Hans-Dietrich Genscher.
Řada pozorovatelů přirovnávala situaci v Lobkovickém paláci na Malé Straně k humanitární katastrofě. V budově pražské ambasády Spolkové republiky Německo pobývalo na čtyři tisíce uprchlíků.
Přesně 30. září 1989 uslyšeli dobrou zprávu, do západního Německa je odvezou speciálně vypravené vlaky. Osobně jim to oznámil tehdejší ministr zahraničí Spolkové republiky Hans-Dietrich Genscher.
Lidé utekli z komunistické NDR a doufali, že se dostanou na západ, za svobodou. Dnes na události z konce září 1989 vzpomínají.
„Chtěli jsme lépe žít. Chtěli jsme říkat svobodně a otevřeně svůj názor, chtěli jsme cestovat. To všechno jsme nemohli,“ popisuje o čtvrt století později jeden z tehdejších uprchlíků.
Nasedli jsme do trabantu a vyrazili, vzpomínají manželé na svůj útěk z NDR
Číst článek
Do české metropole se dnes vrátil také Hans-Dietrich Genscher, aby si i s řadou dalších pamětníků události připomněl.
„Pro Němce je symbolem zvlášť zdejší balkon, na který Genscher před 25 lety vystoupil, a východoněmeckým uprchlíkům řekl, že jejich cesta na západ je volná,“ přibližuje berlínský zpravodaj Pavel Polák.