Od 90. let se dočkalo evropských úspěchů jen několik ruských a ukrajinských klubů. České týmy vyšly z transformace jako jedny z nejsilnějších ze zemí bývalého Východního bloku.
„Nejsme v katastrofických číslech, ale cítíme extrémní vystrašení do budoucna. Nevíme, kam jdeme, česká společnost očekává, že co bude dál, bude už jen horší,“ popisuje nálady ve společnosti Hořejš.
Nejprve se na Albertově sešli studenti na povoleném shromáždění, aby uctili památku Jana Opletala. Večer se pak dav spontánně vydal na Národní třídu. Tam už režim proti lidem tvrdě zakročil.
Washington/Londýn/Varšava||Barbora Chaloupková|Zprávy ze světa|Exkluzivně
Střední a východní Evropa by podle americké historičky měla být hrdá na vývoj po roce 1989. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz ale varuje před nacionalismem, který jen boří a nebuduje.
Bulharský režim Todora Živkova vyhnal v létě roku 1989 ze země 350 tisíc příslušníků turecké menšiny. Bulharští Turci vzdorovali kampani násilné bulharizace.
Zahrada i chodby západoněmecké ambasády v Praze připomínaly před 25 lety spíš uprchlický tábor než sídlo velvyslance. Za jeho zdmi se tísnily tisíce občanů tehdejší NDR, kteří se přes Prahu pokoušeli dostat do západního Německa. Tehdejší události si dnes na velvyslanectví v Praze připomněl také bývalý ministr zahraničí Spolkové republiky Hans-Dietrich Genscher.
Řada pozorovatelů to přirovnávala k humanitární katastrofě. Tisíce uprchlíků se tísnily ve velmi nestandardních hygienických podmínkách na zahradě a chodbách západoněmecké ambasády v Praze. Utekli z komunistické NDR a doufali, že se dostanou na Západ, za svobodou. Zpravodaj Českého rozhlasu navštívil v Dolním Sasku rodinu, které vzpomínky na čtvrtstoletí staré události stále vhánějí slzy do očí.
Přesně před třiceti lety donutili organizátoři stávky v loděnicích v Gdaňsku komunistický režim k podpisu dnes už legendární dohody. Zrodilo se tak odborové hnutí Solidarita, které výrazně přispělo k pádu režimu. Dnes se bude v Gdaňsku na tuto událost ve velkém vzpomínat.
Zdravotní problémy nebyly jediným důvodem, proč bývalý německý kancléř Helmut Kohl nepřijel na oslavy 20.výročí pádu Berlínské zdi. Podle týdeníku Der Spiegel se nedohodl s kancléřským úřadem na způsobu dopravy. Vláda mu odmítla dát k dispozici letecký speciál.
Rok zázraků. Tak nazval události ve Střední a Východní Evropě před dvaceti lety ve stejnojmenné knize britský publicista a historik Timothy Garton Ash. Ten byl očitým svědkem zániku totalitních režimů od Varšavy přes Budapešť až po Prahu. Přechodu středoevropského regionu od komunismu k demokracii se uznávaný oxfordský expert věnuje dodnes.