Čestnou občankou Kutné Hory se stala poslední žijící rodačka, která přežila holocaust

Čerstvou nositelkou čestného občanství Kutné Hory se stala dlouholetá předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblová. Ta se právě v Kutné Hoře narodila a dnes je jedinou žijící kutnohorskou rodačkou, která přežila hrůzy holocaustu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kutná Hora - chrám sv. Barbory a galerie soch před jezuitskou kolejí

Kutná Hora - chrám sv. Barbory a galerie soch před jezuitskou kolejí | Foto: Lenka Ševčíková

Dagmar Lieblová se v Kutné Hoře narodila v roce 1929. Vyrůstala v rodině zdejšího praktického lékaře a v historickém městě prožila šťastné rané dětství.

„To byla velice šťastná doba, bohužel netrvala příliš dlouho, protože když mi nebylo ještě ani 10let, tak přišli Němci a všechno se pro nás změnilo,“ vzpomíná.

Už od začátku války trpěla Dagmar Lieblová pro svůj židovský původ. Životním mezníkem pro ni i její celou rodinu byl pak rok 1942.

„Všichni, naše rodina i ostatní kutnohorští židé, jsme byli posláni do Terezína. Naše rodina měla to štěstí, že tam zůstalo, většina byla hned poslána dál. Z těch se nevrátil ani jediný člověk.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S čerstvou nositelkou čestného občanství Kutné Hory Dagmar Lieblovou mluvil reportér Michal Trnka

Kutnohorská rodačka přežila jako jediná ze své rodiny hrůzy holocaustu. Z Osvětimi, kam se během krutých válečných let dostala, mohla totiž díky velkému štěstí odejít do německých pracovních táborů. Tamní vězně pak na konci války vysvobodila britská armáda.

„Když byli vybíráni lidé na práci, tak v tom nějakém seznamu bylo špatně datum narození, takže jsem podle toho data narození vypadala o čtyři roky starší, a proto jsem se dostala mezi práceschopné. Jinak bych tady dneska nestála.“

Po válce se Dagmar Lieblová vrátila do Kutné Hory. Po absolvování tamního gymnázia vystudovala na Karlově univerzitě český a německý jazyk. Poté mimo jiné přednášela na katedře překladatelství a tlumočnictví a v roce 1993 se stala spoluzakladatelkou Terezínské iniciativy, které nyní předsedá.

Lieblová se do Kutné Hory ráda vrací

Jako pamětnice se účastní řady besed a ráda se také vrací do Kutné Hory. Naposledy si sem přijela převzít čestné občanství a nenechala si ujít ani odhalení pamětní desky kutnohorským obětem holocaustu. Místo pro ni se našlo na zahradě někdejší kutnohorské synagogy ve Smíškově ulici.

„Já jsem velice šťastná, že se to podařilo. Mě to celá ta léta trochu trápilo, že v Kutné Hoře nikde není nic, co by tyto bývalé kutnohorské občany připomínalo,“ dodává kutnohorská rodačka Dagmar Lieblová.

Loni v říjnu ji prezident Václav Klaus také propůjčil Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme