Chalupa v Ostravě jedná se znečišťovateli ovzduší
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa v Ostravě jedná o možnostech, jak zlepšit ovzduší na severní Moravě. Obyvatelům tohoto regionu se kvůli nadlimitním koncentracím polétavého prachu často špatně dýchá. Poslední smogová situace skončila před pouhými několika dny. I když tamní politici i předcházející ministři životního prostředí vymýšleli různé strategie, lidé se zatím výraznějších změn v čistotě ovzduší nedočkali.
„Já sem přijíždím podepsat první dobrovolnou dohodu s největším průmyslovým znečišťovatelem – společností ArcelorMittal, která se tím zavazuje k tomu, že zavede opatření ke snížení emisí nad rámec toho, co jí ukládá zákon,“ popisuje ministr životního prostředí.
Milan Kováč z ostravské pobočky Hnutí Duha ale podobným dohodám příliš nevěří: „Různé dohody s průmyslovými podniky byly učiněny už dříve, nejenom ve vztahu k ovzduší, a nebyly nikdy dodrženy. Mám trošku obavy, že to nebude fungovat. Navíc si nejsem jistý, jestli součástí dohod jsou nějaké sankce.“
Podle Kováče by lidem na Ostravsku víc ulevil nový zákon o ochraně ovzduší, který na ministerstvu leží už 2 roky: „Tam je celý soubor kroků, netýká se to jen průmyslových podniků, ale i drobných znečišťovatelů. Je to poměrně komplexní zákon a myslím si, že Ostrava by se měla zaměřit na to, aby tento zákon byl předložen do parlamentu a byl schválen.“
Ministr bude v Ostravě také jednat o tom, jak regulovat i další místní znečišťovatele. Chalupa zároveň připravuje jednání s polským ministrem životního prostředí, protože část znečištění pochází právě z polské strany.
Kromě průmyslového smogu ale vzduch znečišťují i další faktory. Jedním z nich je doprava. „Připravujeme zákonné nástroje, aby se alespoň v době, kdy jsou zhoršené rozptylové podmínky, nemuselo platit na dálnicích, nebo systém nízkoemisních zón, který známe z německých měst, tedy regulace vjezdu do měst v případě zhoršených podmínek,“ vysvětluje Tomáš Chalupa.
Dalším faktorem, který ovlivňuje kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji, jsou domácí topeniště. S tím souhlasí i Kováč, dodává ale, že hlavní vliv na kvalitu ovzduší mají hlavně průmyslové podniky.