Chalupa v Ostravě jedná se znečišťovateli ovzduší

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa v Ostravě jedná o možnostech, jak zlepšit ovzduší na severní Moravě. Obyvatelům tohoto regionu se kvůli nadlimitním koncentracím polétavého prachu často špatně dýchá. Poslední smogová situace skončila před pouhými několika dny. I když tamní politici i předcházející ministři životního prostředí vymýšleli různé strategie, lidé se zatím výraznějších změn v čistotě ovzduší nedočkali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smog

smog | Foto: stock exchange

„Já sem přijíždím podepsat první dobrovolnou dohodu s největším průmyslovým znečišťovatelem – společností ArcelorMittal, která se tím zavazuje k tomu, že zavede opatření ke snížení emisí nad rámec toho, co jí ukládá zákon,“ popisuje ministr životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem na Rádiu Česko byl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa

Milan Kováč z ostravské pobočky Hnutí Duha ale podobným dohodám příliš nevěří: „Různé dohody s průmyslovými podniky byly učiněny už dříve, nejenom ve vztahu k ovzduší, a nebyly nikdy dodrženy. Mám trošku obavy, že to nebude fungovat. Navíc si nejsem jistý, jestli součástí dohod jsou nějaké sankce.“

Podle Kováče by lidem na Ostravsku víc ulevil nový zákon o ochraně ovzduší, který na ministerstvu leží už 2 roky: „Tam je celý soubor kroků, netýká se to jen průmyslových podniků, ale i drobných znečišťovatelů. Je to poměrně komplexní zákon a myslím si, že Ostrava by se měla zaměřit na to, aby tento zákon byl předložen do parlamentu a byl schválen.“

Ministr bude v Ostravě také jednat o tom, jak regulovat i další místní znečišťovatele. Chalupa zároveň připravuje jednání s polským ministrem životního prostředí, protože část znečištění pochází právě z polské strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl Milan Kováč z ostravské pobočky Hnutí Duha

Kromě průmyslového smogu ale vzduch znečišťují i další faktory. Jedním z nich je doprava. „Připravujeme zákonné nástroje, aby se alespoň v době, kdy jsou zhoršené rozptylové podmínky, nemuselo platit na dálnicích, nebo systém nízkoemisních zón, který známe z německých měst, tedy regulace vjezdu do měst v případě zhoršených podmínek,“ vysvětluje Tomáš Chalupa.

Dalším faktorem, který ovlivňuje kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji, jsou domácí topeniště. S tím souhlasí i Kováč, dodává ale, že hlavní vliv na kvalitu ovzduší mají hlavně průmyslové podniky.

Tomáš Pavlíček, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme