Chataři si musejí sáhnout hlouběji do kapsy. Náklady na provoz stále rostou
Čtyřicet let má na Okrouhlíku u Jihlavy chatu také rodina paní Michaely, která sice pochází z krajského města, ale v současnosti žije v Praze. I oni počítají ročně náklady na tisíce.
„Protože, když se vezme daň z nemovitosti, která je na rekreační objekty vyšší než na obytné domy a na byty, tak to už jsou minimálně stovky, pak elektřina, to jsou taky stovky. A náklady na opravy, to už jsme opravdu v tisících,“ počítá paní Michaela, která tráví na chatě léto se svojí dcerou, manželem a šesti štěňaty.
Díky tomu, že se o náklady dělí s ostatními příbuznými, dokážou společně dvě plnohodnotné domácnosti - byt v Praze i chatu na Okrouhlíku - utáhnout. O prodeji prý nikdy neuvažovali.
„V žádném případě se toho nikdo nevzdá, kdo už to nějakou dobu má nebo ještě ke všemu od dětství používá. Takže se o tom mluvit ani nedá,“ konstatuje Michaela.
S ní souhlasí i její dcera Petra, která si dokáže představit, že by v budoucnu na chatě i bydlela.
„Já bych docela ráda, já bych totiž nerada bydlela v Praze. Tak možná bych si dovedla představit bydlet tady. A přijde mi to levnější a pohodlnější než jezdit někam do ciziny každoročně,“ shrnuje své představy Petra.
Podle řady realitních makléřů z Vysočiny zájem o chaty stále je. Částka, kterou jsou ale při koupi domku ochotni zájemci zaplatit, většinou nepřekročí půl milionu.
Zvětšit mapu