Lidé v Moravskoslezském kraji vytřídí dvakrát víc odpadu než před deseti lety
Lidé z Moravskoslezského kraje se lepší v třídění odpadu. Za poslední desetiletí ulehčili skládkám o 900 tisíc tun. Papír, plasty, sklo nebo nápojové kartony dnes končí v recyklačních stanicích, odkud putují na nejrůznější výrobní linky. Z úlomků skla tak vznikají šperky, z PET lahví zase sportovní dresy. Hlavně v sociálně slabších lokalitách se ale obyvatelé k barevným kontejnerům pořád příliš nehrnou. Jiní se naopak k třídění hrdě hlásí.
„Ano, třídíme poctivě,“ pochlubily se jednohlasně dvě postarší dámy z Bohumína.
Pro paní Hanu už je dnes třídění naprostá rutina. „Nevím, co mě k tomu, vede, ale je to už taková morálka, že plasty nepatří do odpadu,“ uvědomuje si.
Jak se obyvatelé Moravskoslezského kraje staví ke třídění odpadu, zjišťoval reportér Stanislav Janalík
Ne všichni lidé ale poctivě rozdělují odpadky do správných kontejnerů.
„Snažím se sem tam ty papíry dát bokem, aby si to někdo sebral. Ale jinak ne. I jak se dívám kolem nás, nikdo to tak nedělá,“ říká třiasedmdesátiletá Anna z ostravského Přívozu.
Lidé v Moravskoslezském kraji jsou i tak v posledních letech zodpovědnější. Ještě před deseti lety v průměru každý jeho obyvatel vytřídil 19 kilogramů odpadu, teď je to víc než dvojnásobek.
„Moravskoslezský kraj byl mezi posledními a teď je čtvrtý pátý od konce. Takže roste to a je to právě díky občanům, kteří se aktivně podílejí na třídění,“ potvrzuje Petr Balner ze společnosti EKOKOM, která každoročně odměňuje nejlepší obce a města.
Právě třídění navíc může odvrátit některé černé scénáře ekologů. „Můžeme se dostat do situace, kdy za 20 let se tady budeme bavit o tom, že budeme vypadat možná jako Neapol, kde už pomalu nemají kde skládkovat. Je vidět, že skutečně tady toto je palčivým tématem, a čím více se nám podaří vytřídit, tím lépe pro nás,“ vysvětluje sociálnědemokratický náměstek hejtmana Daniel Havlík.
Nejlépe třídící obce se dočkaly odměny
Jak potvrdili letošní vítězové ankety Keramická popelnice z Hradce nad Moravicí a Lhotky pod Ondřejníkem, hlavní je domácnosti správně motivovat.
„Naši lidé jsou dostatečně uvědomělí, a protože máme krásnou přírodní krajinu, tak si jí váží, tím pádem z toho vyplyne i to třídění. Taky máme osvětu ve školce, kde začínáme s dětmi a ty pak kolikrát poučují rodiče,“ vysvětluje nezávislá starostka Lhotky Růžena Kopčáková.
Nejlepší obce si za umístění v anketě Keramická popelnice odnesly padesátitisícovou finanční odměnu.