Matky z azylových domů marně shání práci. Některým se ale pracovat nevyplatí

Matky malých dětí, které žijí v azylových domech, si stěžují na to, že nemůžou sehnat práci. Potřebují totiž pracovat jen na ranních směnách. Úřad práce naopak tvrdí, že nemá dostatek zájemců o ranní směny. Některým matkám se pak ani nevyplatí pracovat za minimální mzdu, protože na sociálních dávkách dostanou víc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce - ilustrační foto

Úřad práce - ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

„Často se stává, že jdu někam na konkurz nebo na pohovor a ještě ani nevím, kam dám dítě a kdo mi ho bude hlídat. Jde o to, abych mohla pracovat. Hledám od uklízečky po školství. Jsem bývalá učitelka mateřské školy,“ popisuje svou situaci Martina Hradecká, která se svou pětiletou dcerou žije v azylovém domě v Chomutově.

Svou dceru nemá odpoledne a v noci kam dát. Proto hledá práci, kde by mohla dělat jen ranní směny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Matky malých dětí, které žijí v azylových domech, nemohou najít práci. Natáčel o tom Jan Beneš

„Bojuji s tím nejen tady v Chomutově, ale v minulosti jsme s tím bojovala i v Praze. A měla jsem na hlídání i cizí lidi z inzerátů, abych mohla vůbec někam nastoupit.“

Podobných případů mají víc v sousedním Jirkově uvádí ředitelka azylového domu Armády spásy Zuzana Horčíková:

„U nás v severních Čechách mají firmy třísměnný provoz. Školky bývají otevřené do čtyř, do půl páté. Takže když jdou maminky na noční nebo odpolední, nemají hlídání. A pětileté dítě nemůže zůstat samo doma.“

Na chomutovském úřadu práce je překvapivě většina nabízených pracovních míst na ranní směny. Podle ředitelky úřadu Dagmar Vlčkové jde ale většinou o práci, kterou maminky malých dětí vykonávat nemohou, většinou kvůli vzdělání a zaměření.

„My potřebujeme například obsluhy strojů se strojním průkazem. Potřebujeme učitele, lékaře, potřebujeme účetní, fyzioterapeuty. Ti lidé v evidenci nejsou, proto ta nabídka převyšuje.“

Na dávkách mají víc

Podle Dagmar Vlčkové je i dostatek práce pro matky se základním vzděláním. Matky s více dětmi ale často pracovat nechtějí, nevyplatí se jim to:

„Máme tady v nabídce poměrně dost nabídek na uklízečky, pomocné kuchaře, montážní dělnice, ale bohužel ta motivace je tam trošku nižší. Státní dávky mnohdy převyšují svou hodnotou cenu práce. Dejme tomu, že by uklízečka dostala deset tisíc čistého za měsíc. Pokud je to žena, která má doma tři děti, tak může být na dvaceti tisících na dávkách.“

O malé motivaci pracovat kvůli štědrým sociálním dávkám ví i sociálnědemokratický ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier. Za vládu slibuje nápravu:

„My teď chystáme určité přenastavení sociálního systému. Součástí toho je i zvýšení minimální mzdy, aby se spíše vyplatilo dělat za minimální mzdu, než být na dávkách.“

Martina Hradecká pracovat chce a chystá se na další pohovor: „Jdu to zkusit, ale nevím, kdo mi pohlídá malou, nebo budu zase riskovat inzerát u někoho cizího?“

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme