Na ubytovny pro sociálně slabé by si měli posvítit hygienici nebo hasiči, myslí si Šimáček
Obce, kde se podnikatelé chystají otevřít v soukromých objektech ubytovny pro sociálně slabé, často cítí bezradnost i vztek. Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček uznává, že zabránit byznysu s dávkami na bydlení není snadné, obce ale podle něj mohou na spekulanty vyvíjet tlak přes stavební úřady nebo hygienické stanice.
„Jsou tam možnosti kontrol ze strany krajské hygienické stanice v případě, že by tam bylo podezření na nějaká zdravotní rizika. Je tam možná kontrola ze strany hasičů co se týče požárních předpisů. Je tam rozhodně možná kontrola ze strany stavebního odboru, to znamená dodržování předpisů a také provozování nemovitostí podle kolaudačního rozhodnutí,“ vysvětluje.
„Nekorektní ubytovatel se může dostat pod tlak, který by mohl vést i k tomu, že buď bude provozovat nemovitost alespoň korektně, anebo dokonce může zvážit, zda v takové situaci bude dál pokračovat ve svém byznysu, který je v podstatě nepříjemný pro obyvatele obce,“ dodává Šimáček.
Nadějí pro obce je i nová směrnice ministerstva práce a sociálních věcí. Vybízí totiž úřady práce, aby přísněji posuzovaly, zda vyplatí doplatky na bydlení. Týkat by se to prý mohlo zejména budov ve špatném stavu.
„V případě, že úředník zjistí, že příslušná ubytovna nesplňuje parametry slušného základního bydlení, pak takový příspěvek může výrazně krátit anebo nevyplácet. To znamená, že by tady mohl existovat nástroj, jak spekulanty omezit v podnikání,“ říká Martin Šimáček.
Ubytovávání sociálně slabých je problémem i v jihočeských městech a obcích, kde si podnikatelé vyhlíží prázdné objekty. Právě dnes se stavební úřad chystá na šetření v nemovitosti bývalého zemědělského družstva ve Lhenicích na Prachaticku.
Podle místních má i tam vzniknout ubytovna. Komunikace mezi jejím provozovatelem a vedením obce hned od počátku vázne, a tak nikdo zatím netuší, jakým obyvatelům je určena.